25. november 2020. Katarína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Slovenské banky patria medzi najstabilnejšie v regióne

SITA  18.12.2016 18.12.2016  

Podľa štúdie spoločnosti Deloitte priemerná návratnosť kapitálu bánk na Slovensku sa aj v roku 2016 udrží nad úrovňou 8 %. BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Výsledky bánk v strednej Európe sú v mnohých oblastiach lepšie v porovnaní s bankami v eurozóne. Banky v strednej Európe majú vyššiu návratnosť vlastného kapitálu (ROE) a zároveň dosahujú rýchlejší rast úverov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte o výhľade pre bankový sektor CE Banking Outlook. Dlhodobo sa zlepšuje aj ukazovateľ kvality aktív slovenských bánk, pričom v regióne je jedným z najlepších.
Ako uviedol partner zodpovedný za služby pre sektor finančných služieb spoločnosti Deloitte Peter Longauer, kým v eurozóne sa v rokoch 2016 až 2018 očakáva pomalšia expanzia, pre stredoeurópske banky by ekonomické podmienky mali zostať pomerne priaznivé. Napríklad medziročný rast úverov nefinančným spoločnostiam v strednej Európe sa v roku 2015 zrýchlil na 3,4 %, čo je o tri percentuálne body viac ako v eurozóne.

Banky upúšťajú od krízového režimu

Dynamika medziročného rastu by sa podľa Deloitte mala naďalej zlepšovať a v roku 2018 dosiahnuť až 5 %. "Vidíme tiež veľmi povzbudivý pokles pomeru nesplácaných úverov z regionálneho maxima vo výške 11 percent v roku 2013 na 8,8 percenta v roku 2015, pričom do roku 2018 by sa tento ukazovateľ mal ďalej znížiť na 7 percent," dodal Longauer.
Hoci sa v súvahách väčšiny bánk ešte objavujú určité stopy z predchádzajúceho obdobia, vedenia bánk podľa Longauera jednoznačne upúšťajú od krízového režimu a vracajú sa k normálnej prevádzke. Intenzívne pracujú na príprave a realizácii strednodobých stratégií, ktoré odzrkadľujú množstvo aktuálnych zmien v bankovníctve.
Manažérka na oddelení poradenstva firmy Deloitte Katarína Vršanská dodala, že priemerná návratnosť kapitálu bánk na Slovensku sa aj v roku 2016 udrží nad úrovňou 8 %. "Avšak v priebehu nasledujúcich dvoch rokov je očakávaný jej pokles najmä kvôli hranične nízkym úrokovým maržiam ako aj v dôsledku ďalších faktorov, ktoré majú negatívny dopad na ziskovosť bankového sektora," dodala. Na druhej strane ukazovateľ kvality aktív slovenských bánk sa vplyvom pozitívneho vývoja ekonomického prostredia dlhodobo zlepšuje a patrí medzi najlepšie v regióne.

Lídrom digitalizácie je Poľsko

Z pohľadu hodnotenia vyspelosti digitálnych technológií sa slovenské banky umiestnili na druhej priečke hneď za Poľskom, ktoré je lídrom digitalizácie v krajinách strednej Európy. "Slovenské banky dosiahli najvyššie hodnotenie bežne využívaných bankových funkcionalít, ktoré sú považované za výnimočné v rámci všetkých porovnávaných krajín. Naopak v rozvoji vzťahov so zákazníkmi zaznamenali naše banky len priemerné hodnotenie," skonštatovala Vršanská.
Banky v súčasnosti čelia exponenciálne rastúcej digitálnej výzve. Hoci väčšina bánk má už digitálne stratégie vypracované, stále experimentujú s online a mobilnými funkcionalitami. Podľa Deloitte zatiaľ čo popredné banky podnikajú prvé kroky k úplnej digitalizácii predajných procesov, niektoré banky stále vyvíjajú základné transakčné bankové funkcionality. Analýza digitálnych kanálov spoločnosti Deloitte v 76 bankách v strednej Európe odhalila, že viac ako 80 % inštitúcií má k dispozícii len 13 % funkcionalít.
Spoločnosť Deloitte zverejnila výhľad bankového sektora do roku 2018 CE Banking Outlook pre osem krajín strednej a východnej Európy. Správa hodnotí výsledky bankového sektora z pohľadu rastu objemu a úrovne kvality aktív, dosahovanej ziskovosti, ale aj porovnanie kľúčových hráčov a možnej konsolidácie na bankovom trhu. Obsahuje tiež špeciálnu analýzu úrovne digitalizácie bánk, v ktorej sa porovnávalo viac ako 350 unikátnych funkcionalít mobilného bankovníctva zo vzorky až 76 bánk pôsobiacich v regióne strednej Európy.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow