23. október 2018. Alojzia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Sobotkovu demisiu kritizuje aj česká opozícia, posilnil postavenie Miloša Zemana

 3.5.2017 3.5.2017  

PRAHA 3. mája (WebNoviny.sk) - Českí opoziční politici sa domnievajú, že prezident Miloš Zeman má po štyroch rokoch znova v rukách popruhy moci. Spravodajská stanica Českej televízie ČT24 takto zhodnotila situáciu na domácej politickej scéne po tom, ako premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že ešte tento týždeň plánuje predložiť demisiu vlády.
Predseda KSČM Vojtěch Filip naznačil, že vyhlásenie premiéra Sobotku o chystanej demisii vlády by mohol byť blaf. Premiérove rozhodnutie totiž vníma ako vytvorenie priestoru pre ministra financií a šéfa ANO Andreja Babiša, aby ho prinútil k rezignácii.
Ďalšie opozičné strany však ohlásenie konca Sobotkovej vlády rozhorčilo. Ich predstaviteľom sa totiž nepáči, že hlavné slovo teraz dostane hlava štátu.

Odporúčame:Český prezident Zeman sa k demisii nevyjadril, situáciu rozoberajú jeho analytici

Premiéra obvinili zo zbabelosti

Predseda TOP 09 Miroslav Kalousek je presvedčený, že Sobotka "nie je schopný urobiť rozhodnutie hodné premiéra, a preto odovzdáva rozhodovanie do rúk prezidenta republiky". Kalousek končiaceho premiéra obvinil zo zbabelosti.
Podobný názor na koniec celej vlády má aj predseda Starostov a nezávislých Petr Gazdík. Podľa neho sa Sobotka zriekol akejkoľvek zodpovednosti a odovzdal ju prezidentovi Zemanovi. "Táto vláda mala málo pozitív, ale jedným z nich bola stabilita. Premiér a vicepremiér teraz svojím správaním uvrhnú krajinu pred voľbami do nestability," obáva sa Gazdík.
Pripojil sa k nemu predseda poslaneckého klubu Úsvitu-NK Marek Černoch, podľa ktorého Sobotka ohrozuje stabilitu Českej republiky.

Odporúčame:Aktualizované: Česká vláda podá demisiu. Sobotka nechce, aby sa z Babiša stal mučeník

Marketingový ťah

Aj podľa predsedu ODS Petra Fialu je demisia prejavom toho, že premiér "nemá dosť odvahy, aby odvolal Andreja Babiša", a tak posilnil postavenie Miloša Zemana. Sobotkov aktuálny krok považuje za absurdný.
Tomio Okamura (SPD) označil pád vlády za hanbu. Sobotka a Babiš podľa neho nadradili vlastné politické záujmy nad záujmy občanov. Demisiu vyhlásil hlavne za marketingový ťah.
Predseda poslaneckého klubu najsilnejšej opozičnej strany KSČM Pavel Kováčik odkázal po ohlásení demisie na nedávnu výzvu šéfa strany Filipa. Ten chcel, aby boli ešte na jar voľby, ktoré by umožnili zostaviť novú vládu, ktorá by ešte stihla pripraviť rozpočet. Aj komunisti však rozhodnutie podať demisiu kritizujú. Sobotka podľa nich utiekol pred zodpovednosťou.
Viac k témam: Bohuslav Sobotka, Česká republikaZdroj: Webnoviny.sk - Sobotkovu demisiu kritizuje aj česká opozícia, posilnil postavenie Miloša Zemana © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow