27. máj 2019. Iveta. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Soros dostal ponuku, univerzitu by mohol presťahovať do Rakúska

 6.4.2017 6.4.2017  

VIEDEŇ 6. apríla (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Christian Kern ponúka nový domov budapeštianskej Stredoeurópskej univerzite (CEU) po tom, ako maďarský parlament v utorok schválil novelu vysokoškolského zákona sprísňujúcu podmienky činnosti pre zahraničné univerzity.

Odporúčame:Univerzita Komenského v Bratislave sa umiestnila medzi 500 najlepšími univerzitami sveta

Podľa nových pravidiel bude môcť zahraničná univerzita na maďarskom území existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou. CEU tvrdí, že časti novoprijatej novely sú priamo namierené proti nej a môžu ju prinútiť k ukončeniu výučby v Budapešti.
Úrad rakúskeho kancelára vo štvrtok uviedol, že je v styku so zakladateľom CEU, americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorému ponúkol jej prípadné presťahovanie.
Maďarský premiér Viktor Orbán obviňuje Sorosa, že sa pokúša ovplyvniť maďarskú politiku. CEU podľa neho "podvádza", pretože nemá žiadnu fakultu v USA, ale vydáva diplomy uznávané v oboch krajinách. Podľa tlačovej agentúry AP už aj predstavitelia Viedne prejavili ochotu CEU prijať.
Viac k témam: CEU Stredoeurópska univerzita, Christian Kern, George Soros, Maďarsko, RakúskoZdroj: Webnoviny.sk - Soros dostal ponuku, univerzitu by mohol presťahovať do Rakúska © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow