25. september 2018. Vladislav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Španielsky parlament bude rokovať o návrhu odstaviť katalánsku vládu

 21.10.2017 21.10.2017  

MADRID 21. októbra (WebNoviny.sk) - Španielsky parlament bude už najbližší piatok rokovať o návrhu španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby boli zbavení moci súčasní regionálni predstavitelia Katalánska a v tom regióne vypísané nové voľby.
Podľa informácií z vedenia parlamentu sa už v utorok stretne novovytvorená komisia 27 poslancov z rôznych strán, ktorí tento návrh predrokujú.

Odporúčame:Španielsko pre krízu v Katalánsku zhoršilo prognózu rastu hospodárstva

Rajoy v sobotu informoval, že jeho vláda sa rozhodla odobrať výkonné právomoci regionálnym predstaviteľom Katalánska. Ich kompetencie by mali dočasne prevziať jednotliví ministri centrálnej španielskej vlády. Rajoyov plán síce ešte musí schváliť španielsky parlament, v tom má však Rajoyova vláda väčšinu, a navyše opatrenia proti Katalánsku podporuje aj časť opozície.
Rajoyova vláda sa rozhodla aktivovať obávaný Článok 155 španielskej ústavy, ktorý umožňuje centrálnej španielskej vláde prevziať právomoci niektorého zo sedemnástich španielskych autonómnych regiónov v prípade, ak sa jeho predstavitelia nebudú riadiť zákonom.
Viac k témam: Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko, vládaZdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Španielsky parlament bude rokovať o návrhu odstaviť katalánsku vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow