17. december 2018. Kornélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Španielsky súd vydal zatykač na poprednú katalánsku političku, nedostavila sa na pojednávanie

 21.2.2018 21.2.2018  

MADRID 21. februára (WebNoviny.sk) - Španielsky Najvyšší súd vydal zatykač na poprednú katalánsku političku, ktorá ušla do Švajčiarska, aby sa vyhla súdnemu procesu.
Sudca Pablo Llarena tak urobil po tom, čo sa Anna Gabriel zo separatistickej strany Kandidatúra občianskej jednoty nedostavila na pojednávanie o jej úlohe v minuloročnom referende o nezávislosti Katalánska. Prokurátor žiadal pre Gabriel medzinárodný zatykač, sudca však nariadil jej zatknutie len v prípade, ak by sa zo zahraničia vrátila do Španielska.

Odporúčame:Aktualizované: Španielsky ústavný súd rozhodol, Puigdemont nemôže viesť Katalánsko zo zahraničia

Gabriel, ktorá do októbra pôsobila ako poslankyňa v regionálnom katalánskom parlamente, sa už skôr vyjadrila, že sa na pojednávanie nedostaví, lebo vyšetrovanie považuje za politicky motivované. Jej právnici argumentujú, že proces s ňou nemôže byť považovaný za férový. Politička uviedla, že ak by španielske úrady požiadali o jej vydanie, ona podá vo Švajčiarsku žiadosť o azyl.
Anna Gabriel je už šiestou katalánskou političkou, ktorá pred zatknutím utiekla do zahraničia. V októbri ušiel do Belgicka zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont a ďalší štyria členovia jeho kabinetu. Španielsko vtedy totiž označilo za protiprávne októbrové referendum o nezávislosti Katalánska, zosadilo dovtedajšiu katalánsku vládu, rozpustilo katalánsky parlament a pozatýkalo takmer všetkých čelných predstaviteľov tohto regiónu. Najvyšší súd v súčasnosti prešetruje, či dve desiatky ľudí v tejto súvislosti obviní zo vzbury, podnecovania k vzbure a sprenevery, za ktoré im hrozia niekoľko desaťročí trvajúce tresty odňatia slobody.
Viac k témam: Katalánsko, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Španielsky súd vydal zatykač na poprednú katalánsku političku, nedostavila sa na pojednávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow