30. október 2020. Šimon/Šimona. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Štát viní RegioJet, že do Komárna jazdil s kratším vlakmi

SITA  16.12.2016 16.12.2016  

Počas kontroly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa zistilo, že súkromný dopravca Regiojet zaradil na trati Komárno – Bratislava len jednu vlakovú súpravu namiesto dvoch. BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Výsledky kontroly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR) u súkromného dopravcu RegioJet potvrdili, že viac ako polovica kontrolovaných vlakov na trati Bratislava – Komárno má menšiu kapacitu.
Podľa MDVRR ide o zásadné porušenia radenia súprav a nedodržiavanie prepravnej kapacity. Rezort dopravy preto Regiojet vyzval, aby sa svojim cestujúcim ospravedlnil a urýchlene zjednal nápravu. Informovala o tom hovorkyňa MDVRR Karolína Ducká.

Výsledky kontrol hovoria jasne

"Výsledky vykonaných kontrol hovoria jasne. Podľa zmluvy nasadená súprava má mať celkovú kapacitu pre 500 ľudí, avšak v skutočnosti je na trati vlak s kapacitou len pre 320 cestujúcich. Takéto znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich," skonštatoval minister dopravy Árpad Érsek.
Rezort dopravy hradí spoločnosti RegioJet náklady na prevádzku a údržbu spolu dvanástich vlakových súprav a preto majú cestujúci podľa Érseka právo na vlaky, ktoré si štát u súkromného dopravcu objednal a platí za ne.
Ministerstvo dopravy pripomína, že súkromný dopravca tým nespĺňa podmienky zmluvy, keďže kontrolované vlaky neboli radené s dvomi, ale len jednou súpravou, alebo sú nasadzované takzvané nostalgické vozne, ktoré nespĺňajú zmluvne dohodnutú úroveň kvality.
RegioJet má podľa zmluvy nasadzovať vozne, ktoré majú konštrukčnú rýchlosť aspoň 120 kilometrov za hodinu, sedadlá pre cestujúcich sú čalúnené, vo vlaku je umožnená preprava detských kočíkov a bicyklov, je zabezpečené WC pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu, vozidlo je vybavené informačným systémom pre cestujúcich a interiér vozidla je klimatizovaný.

Ministerstvo chápe aktuálnu situáciu dopravcu

. "Ministerstvo chápe aktuálnu situáciu dopravcu, ktorá nenastala jeho vinou, ale zníženie kvality cestovania je neprípustné a dopravca má stále možnosť využiť aj iné riešenia a prenajať si vozne v požadovanej kvalite od iných dopravcov," uzavrel rezort dopravy.
Spoločnosť RegioJet ešte koncom októbra informovala, že dve jej súpravy sú mimo prevádzku v nadväznosti na závažné nehody, najmä na stret s kamiónom pri Veľkom Mederi v septembri, čo RegioJet nezavinil. Naopak tieto nehody viedli podľa firmy k zásadnému poškodeniu dvoch súprav a ich dočasnému vyradeniu z prevádzky.
"To samozrejme aktuálne ovplyvňuje počet vlakových jednotiek, ktoré sú k dispozícii pre zabezpečenie prevádzky - pričom škody na súpravách dosahujú miliónových čiastok. Napriek tomu RegioJet robí maximum pre riešenie situácie a zabezpečenie dodržiavania zmluvných podmienok je pre nás absolútnou prioritou", uviedla vtedy prepravná spoločnosť .
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow