19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Steinmeier má šancu byť nemeckým prezidentom, podporí ho CDU

SITA SITA SITA  14.11.2016 14.11.2016  

Päťročný mandát súčasného spolkového prezidenta Joachima Gaucka vyprší v marci budúceho roku. BERLÍN 14. novembra (WebNoviny.sk) - Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa rozhodli, že podporia prezidentskú kandidatúru súčasného sociálnodemokratického ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera. S odvolaním sa na zdroje z nemeckej vlády o tom v pondelok informovala agentúra DPA.
Päťročný mandát súčasného spolkového prezidenta Joachima Gaucka vyprší v marci budúceho roku. Tento 76-ročný politik už pred niekoľkými mesiacmi oznámil, že opäť kandidovať nemieni s ohľadom na svoj pokročilý vek. Zatiaľ nie je jasné, kto ho v úrade nahradí. Vicekancelár a predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Sigmar Gabriel, navrhol svojim koaličným partnerom, aby podporili prezidentskú kandidatúru Franka-Waltera Steinmeiera.
Merkelovej Kresťanskodemokratická únia (CDU) s tým podľa agentúry DPA súhlasila, a to po náročných rokovaniach s SPD, ktoré prebehli v nedeľu v Merkelovej úrade v Berlíne. Sesterská strana CDU, bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU), už predtým pripustila, že by Steinmeiera mohla podporiť, avšak zatiaľ sa nerozhodla, či tak urobí. Stále preto nie je jasné, či súčasná veľká koalícia CDU-CSU-SPD postaví spoločného prezidentského kandidáta.
Voľba nástupcu Joachima Gaucka je naplánovaná na 12. februára 2017. O prezidentovi rozhodnú delegáti osobitného volebného zhromaždenia zloženého z členov Bundestagu a zástupcov všetkých 16 spolkových krajín.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow