30. október 2020. Šimon/Šimona. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Štyri veľkomestá zakážu premávku áut s naftovým motorom

SITA SITA SITA  2.12.2016 2.12.2016  

Využitie nafty v doprave je v uplynulých rokoch terčom čoraz ostrejšej kritiky v súvislosti s kvalitou ovzdušia. MEXIKO 2. decembra (WebNoviny.sk) - Starostovia štyroch svetových metropol sa dohodli, že od roku 2025 zakážu premávku vozidiel s naftovým motorom. Paríž, Mexiko, Madrid a Atény sa týmto spôsobom usilujú zlepšiť kvalitu svojho ovzdušia. Zároveň podporia alternatívne spôsoby prepravy a propagáciu bicyklov či chôdze.
Rozhodnutie o tomto opatrení padlo v metropole Mexika, kde sa starostovia veľkomiest stretávajú každé dva roky. Využitie nafty v doprave je v uplynulých rokoch terčom čoraz ostrejšej kritiky v súvislosti s kvalitou ovzdušia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že následkom znečistenia vzduchu ročne zomrú približne tri milióny ľudí.
Naftové motory prispievajú k tomuto problému dvojako: produkciou pevných častíc a oxidu dusného. Veľmi jemné pevné častice dokážu preniknúť do pľúc a prispieť tak ku kardiovaskulárnym chorobám a smrti.
"Naše mesto pristúpi k odvážnemu plánu - postupne vykážeme z ulíc najznečisťujúcejšie vozidlá. Naša ambícia je jasná a začali sme ju už realizovať. Za vzor si berieme Tokio, ktoré už k tomuto opatreniu pristúpilo," vyhlásila starostka Paríža Anne Hidalgová, ktorú dnes citovala spravodajská stanica BBC.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow