15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Sulíkova SaS pripravila 18 vylepšení volebného systému

SITA SITA SITA  7.12.2016 7.12.2016  

Strana Sloboda a Solidarita chce meniť volebný systém evolúciou a nie revolúciou.BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravila 18 vylepšení volebného systému. V stredu ich predstavila na tlačovej besede. Ako povedal predseda liberálov Richard Sulík, volebný systém je základ fungujúcej demokracie. Je podľa neho potrebné nájsť spôsob zistiť, čo chce väčšina.
"Volebný systém považujeme vo svojich základoch za funkčný. Nehovoríme, že treba ho zbúrať a postaviť nanovo. My ho chceme vylepšiť. Postupujeme evolúciou a nie revolúciou," vyhlásil Sulík, podľa ktorého SaS vychádza pri navrhovaných zmenách z troch princípov. "Pri voľbe jednotlivca sa má uplatniť väčšinová voľba a pri voľbe kolektívu sa uplatní pomerná voľba," povedal.

Navrhujú zlúčiť prezidentské voľby s eurovoľbami

Druhým princípom je opatrenie, podľa ktorého v prípade väčšinových volieb sa použije dvojkolová voľba a v prípade pomerných jednokolová. Volebný obvod má byť podľa Sulíka totožný s územím, na ktorom budú platiť normy prijaté zvolenými poslancami.
Liberáli napríklad navrhujú, aby ako dvojkolové neboli len voľby predsedov samosprávnych krajov, ale aj primátorov a starostov. Pri voľbách do vyšších územných celkov a komunálnych voľbách chcú, aby bol zavedený jeden volebný obvod, teda volebným obvodom by bol celý kraj, prípadne v komunálnych voľbách celé mesto.
SaS navrhuje zlúčiť prezidentské voľby s eurovoľbami, pretože oboje majú pevný termín. Ak by prezident volebné obdobie nedokončil, nový prezident by bol na čele štátu len do riadneho termínu volieb.

Deň voľna za účasť na voľbách

Voľby by sa podľa SaS mali konať v piatok a nie v sobotu. Kto sa zúčastní na voľbách, má od zamestnávateľa dostať deň voľna. Ako kompenzáciu by za to zamestnávateľom bolo poskytnuté zrušenie štátneho sviatku Dňa Ústavy SR ako deň voľna. Volebné moratórium by podľa SaS malo platiť len v deň konania volieb. Znížiť chcú aj kvórum pre preferenčné hlasy z troch na dve percentá.
Občania by mali mať možnosť voliť poštou, a to v predstihu, ak vedia, že v deň volieb nebudú na Slovensku. Poslanec NR SR by podľa návrhu SaS nemal vykonávať žiadnu exekutívnu funkciu. Liberáli tiež navrhujú, aby výsledky referenda nemuseli byť potvrdzované parlamentom, ale aby boli záväzné.
SaS navrhuje vo volebnej legislatíve zachovať financovanie politických strán cez štátny príspevok. Liberáli sú za zachovanie jedného volebného obvodu v parlamentných voľbách. Sú tiež za zachovanie päťpercentného kvóra vo voľbách do NR SR.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow