28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Sulíkovci sú nešťastní. Prečo toto Fico robí?

SITA SITA SITA  4.12.2016 4.12.2016  

Strana Sloboda a Solidarita je nešťastná, že do prípravy školských reforiem zasahuje Fico.BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Vyhlásenie predsedu vlády Roberta Fica o centralizovaní stredného školstva a reálne kroky, ktoré nás od januára čakajú, sú v absolútnom rozpore s pripravovaným Národným programom rozvoja výchovy a vzdelávania.
Vyjadrenia premiéra popreli prácu a myšlienky všetkých odborníkov, ktorí sa dokumentu s pripravovanými reformami niekoľko mesiacov venovali. Vyhlásil to poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling s tým, že je veľmi nešťastné, ak v súčasnosti do prípravy Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania a kompetencií ministra školstva Petra Plavčana zasahuje predseda vlády. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita Katarína Svrčeková.

Galko sa pýta Danka, či mu vyhovuje Ficov postoj

Gröhling zdôraznil, že strana SaS má záujem podporiť reformu školstva, no s vyjadreniami premiéra nemôže súhlasiť. "Je dôležité informovať rodičov, deti a zriaďovateľov všetkých škôl o tom, ktoré odbory sa oplatí študovať a nechať ich rozhodnúť sa v správnom systéme a nie tak, ako im to prikáže štát alebo premiér," reagoval Gröhling, ktorý si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by minister Plavčan súhlasil s vyjadreniami predsedu vlády. Čaká preto na vyjadrenie ministra školstva.
Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka stavia predseda slovenskej vlády ministrov a nominantov svojich koaličných partnerov do výrazne submisívnej polohy. "A preto sa obraciame hlavne na predsedu Andreja Danka, či mu vyhovuje takýto postoj predsedu vlády. Kto vlastne zodpovedá za jednotlivé rezorty, ktoré má v správe aj SNS? Má SNS jednotlivé ministerstvá naozaj alebo len na papieri? Riadi v skutočnosti všetko Robert Fico?" pýta sa Galko. Dodal zároveň, že za deväť mesiacov zatiaľ neprišli žiadne výsledky, vďaka ktorým by mali žiaci aj učitelia dôstojné podmienky.

Vyhlásenie premiéra

Fico vyhlásil, že o tom, aké stredné školy budú pôsobiť v jednotlivých krajoch Slovenska, bude v budúcnosti rozhodovať vláda. "Stredné školstvo musí byť centralizované, musí mať jednu hlavu a tou musí byť štát," povedal Fico s tým, že z úrovne štátu musia prichádzať kvalitnejšie pokyny orientované na to, čo potrebujú zamestnávatelia.
Štát musí podľa Fica podstatne aktívnejšie vstúpiť do komunikácie s vyššími územnými celkami a musí v rámci celoštátnej školskej stratégie jasne definovať, čo dnes Slovensko potrebuje v konkrétnych krajoch, pričom dôraz bude klásť na charakter hospodárstva a podniky, ktoré tam sú.
Všetky tieto stredné školy treba podľa Fica nastaviť tak, aby produkovali študentov, ktorých momentálne potrebuje prax a zamestnávatelia.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow