27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Švajčiari sťažia cudzincom prístup na pracovný trh

SITA  16.12.2016 16.12.2016  

Švajčiarsky parlament reagoval na výsledok referenda z februára 2014, v ktorom sa Švajčiari vyslovili za zavedenie kvót pre cudzincov.BERN 16. decembra (WebNoviny.sk) - Švajčiarsky parlament schválil dnes zákon obmedzujúci prílev pracovných síl zo zahraničia. Reagoval tak na výsledok referenda z februára 2014, v ktorom sa Švajčiari vyslovili za zavedenie kvót pre cudzincov.

Švajčiarski odporcovia imigrácie považujú opatrenie za nedostatočné

Poslanci napokon nepristúpili k uplatneniu prisťahovaleckých kvót, ktoré by mohli narušiť úzke vzťahy Švajčiarska s EÚ. Rozhodli však o tom, že voľné miesta na švajčiarskom pracovnom trhu sa budú prioritne obsadzovať domácimi uchádzačmi.
Švajčiarski odporcovia imigrácie však považujú toto opatrenie za nedostatočné a trvajú na zavedení kvót v súlade s výsledkami záväzného plebiscitu z roku 2014. Nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá referendum presadila, hovorí v tejto súvislosti o ignorovaní vôle voličov.

Transparenty v rokovacej sále

Poslanci SVP, najsilnejšej parlamentnej strany, počas piatkového záverečného hlasovania o novom zákone v Národnej rade, väčšej z dvoch komôr zákonodarného zboru, vyvesili v rokovacej sále transparenty s nápismi "Porušenie ústavy" a "Masová imigrácia pokračuje".
Švajčiarsko na základe bilaterálnej dohody s zaručuje voľný pohyb občanom EÚ, ktorá je jeho hlavným obchodným partnerom. Poslanci sa preto rozhodli neriskovať roztržku s Úniou a namiesto záväzných prisťahovaleckých kvót napokon odsúhlasili len obmedzenia prístupu migrantov na švajčiarsky pracovný trh.
Cudzinci tvoria približne štvrtinu z 8,3 milióna obyvateľov Švajčiarska. V krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a ďalších 365 000 tam dochádza za prácou z pohraničných regiónov susedných krajín.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow