29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Švédsko znovu zavádza brannú povinnosť, obáva sa Ruska

 3.3.2017 3.3.2017  

ŠTOKHOLM 2. marca (WebNoviny.sk) - Švédska stredoľavá vláda vo štvrtok rozhodla o opätovnom zavedení brannej povinnosti, ktorá sa bude vzťahovať na mužov i ženy. Tento krok zdôvodnila zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v Európe a krajinách okolo Švédska.
Podľa schváleného plánu budú od 1. januára povolávať do vojenskej služby každoročne najmenej 4000 osemnásťročných občanov narodených v roku 2000 a neskôr. Súčasne sa však budú môcť naďalej hlásiť na vojenskú službu dobrovoľníci.
Škandinávska krajina zrušila v roku 2010 povinné odvody, ktoré sa však týkali iba mužov, pretože mala na vojenskú službu dostatok dobrovoľníkov. Po ruskej anexii Krymu sa však vystupňovali vojenské aktivity v Pobaltí, čo podnietilo Švédsko, aby posilnilo pripravenosť svojej armády.
"Mali sme problémy obsadiť vojenské jednotky z dobrovoľníckych radov a museli sme to nejakým spôsobom vyriešiť. Preto je nevyhnutné znovu zaviesť brannú povinnosť," povedal pre SR švédsky minister obrany Peter Hultqvist.
Švédsko nie je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie.
Viac k témam: branná povinnosť, švédskoZdroj: Webnoviny.sk - Švédsko znovu zavádza brannú povinnosť, obáva sa Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow