27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Sýrski povstalci pohrozili odstúpením od prímeria

SITA  31.12.2016 31.12.2016  

Sýrska armáda a jej spojenci sa podľa signatárov vyhlásenia stále usilujú o obsadenie ďalších území.BEJRÚT 31. decembra (WebNoviny.sk) - Sýrske povstalecké skupiny pohrozili v sobotu odstúpením od platného prímeria sprostredkovaného Ruskom a Tureckom. Obvinili pritom sýrsku armádu z opakovaného porušovania dohodnutého pokoja zbraní.
"Pokračujúce nedodržiavanie prímeria zo strany režimu, ako aj bombardovanie a pokusy o útoky na oblasti pod kontrolou revolučných frakcií, môžu spôsobiť to, že dohoda o prímerí prestane platiť," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali viaceré povstalecké skupiny.
Sýrska armáda a jej spojenci sa podľa signatárov vyhlásenia stále usilujú o obsadenie ďalších území, a to hlavne v oblastiach severozápadne od hlavného mesta Damask. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne však dnes rovnako ako v piatok vyhlásilo, že prímerie sa prevažne dodržiava a že dochádza len k izolovaným prípadom jeho porušovania.
Najnovšie prímerie vstúpilo do platnosti o polnoci z 29. na 30. decembra. Ak vydrží, budú v januári nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami, ktoré by sa mali konať v Kazachstane.
Dohoda o zastavení paľby sa nevzťahuje na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Ohľadne druhej veľkej džihádistickej organizácie Fatah aš-Šám, donedávna otvorene napojenej na al-Káidu, panujú v tomto smere nejasnosti. Podľa sýrskej armády sa na ňu prímerie nevzťahuje, podľa viacerých povstaleckých veliteľov však áno, píše agentúra Reuters.
Predchádzajúce dve tohtoročné dohody o prímerí v Sýrii sprostredkovali Spojené štáty a Rusko, obe však v priebehu niekoľkých týždňov stroskotali.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow