19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ťažko choré dievča vyhralo súd, telo po smrti zmrazili

SITA SITA SITA  18.11.2016 18.11.2016  

Želanie dievčaťa byť po smrti zmrazené pomocou tekutého dusíka podporovala jeho matka, otec bol protiLONDÝN 18. novembra (WebNoviny.sk) - Nevyliečiteľne choré 14-ročné dievča krátko pred svojou smrťou vyhralo v Británii prelomový súdny proces, na základe ktorého sa mohlo nechať zmraziť, aby ho v budúcnosti mohli oživiť a vyliečiť. O neobvyklom prípade v piatok na svojej webovej stránke informovala spravodajská stanica BBC.
Želanie dievčaťa byť po smrti zmrazené pomocou tekutého dusíka podporovala jeho matka. Otec bol spočiatku proti a súhlasil až neskôr. Obával sa totiž, že aj keby sa jeho dcéru o stovky rokov naozaj podarilo oživiť, vo svete by sa cítila stratená.
Britský najvyšší súd však rozhodol, že o tom, čo sa stane po smrti s telom tínedžerky, rozhodne jej matka.
Odporúčame:

Google vytvorí v Británii tritisíc nových pracovných miest

Dievča, ktorého meno v súlade s platnými právnymi predpismi nemôže byť zverejnené, žilo v Londýne a niekoľko posledných mesiacov svojho života si na internete zisťovalo všetko o zmrazovaní mŕtvych. Tínedžerka trpela zriedkavou a nevyliečiteľnou formou rakoviny, ktorej podľahla v októbri. Jej telo následne v súlade s verdiktom súdu previezli do Spojených štátov, kde ho zmrazili.
"Mám len 14-rokov a nechcem zomrieť, no viem, že zomriem. Myslím, že kryoprezervácia mi poskytuje šancu byť oživená a vyliečená, hoci aj o stovky rokov neskôr. Nechcem byť pochovaná do zeme. Chcem žiť dlhšie a myslím, že v budúcnosti by mohli objaviť liek na moju rakovinu a oživiť ma. Chcem mať takúto šancu. To je moje želanie," napísalo dievča v liste adresovanom sudcovi.
Sudca Peter Jackson tínedžerku navštívil v nemocnici a podľa vlastných slov ho dojalo, ako statočne niesla svoju situáciu. Verdikt v prípade vyniesol 6. októbra, pričom uviedol, že vlastne nerozhodoval o správnosti celého postupu zmrazovania, ale o rodičovskom spore ohľadne toho, ako naložiť s telom dieťaťa.
Zariadenia na zmrazovanie mŕtvych momentálne existujú v Spojených štátoch, a tiež v Rusku. Cena za túto kontroverznú procedúru, ktorej úspech je zatiaľ otázny, sa v tomto konkrétnom prípade vyšplhala na 37.000 libier (43.000 eur).
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow