20. júl 2019. Iľja/Eliáš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

TIS reaguje na výhrady Košíc k hodnoteniu transparentnosti

SITA SITA SITA  29.11.2016 29.11.2016  

Pointou je, že sa našlo viacero miest, ktoré sa dokázali výraznejšie zlepšiť a Košice tak predbehli.KOŠICE 29. novembra (WebNoviny.sk) – Transparency International Slovensko v utorok vydala stanovisko, v ktorom reaguje na výhrady mesta Košice k rebríčku transparentnosti a súčasne vysvetľuje metodiku hodnotenia.
Anna Dráľová z TIS v stanovisku uvádza, že hodnotenie transparentnosti samospráv a najaktuálnejší zverejnený rebríček Transparency International Slovensko (TIS) Otvorená samospráva 2016 spochybnilo vedenie mesta Košice po tom, čo v rebríčku zaznamenalo horší výsledok, než v roku 2014. Preto prikladáme stanovisko k jednotlivým bodom kritiky a nastoleným otázkam, spolu s interpretáciou výsledkov v prípade Košíc.
Odporúčame:

Toto sú najtransparentnejšie mestá na Slovensku

Postup pri hodnotení je zverejnený

Mesto Košice žiada o vysvetlenie, ako TIS postupuje v rámci hodnotenia transparentnosti. Postup, ktorý pri hodnotení otvorenosti samospráv volíme, je zverejnený na webovej stránke samosprava.transparency.sk, dodala Dráľová. Uviedla, že váha jednotlivých kritérií je uvedená pri konkrétnych otázkach – v zátvorkách. Navyše, pri jednotlivých otázkach majú samosprávy možnosť vidieť, prečo za konkrétne bližšie špecifikované oblasti majú pridelené čiastočné body, prípadne, "kedy sme hľadali príslušné informácie na webe samosprávy s tým, že sme ich zverejnené nenašli".
Košice vo svojej tlačovej správe ďalej uvádzajú, že dodržiavajú všetky zákonné ustanovenia vo zverejňovaní informácií. V tomto bude je nutné dodať, že sledovanie miery transparentnosti samospráv sa vo väčšine sledovaných ukazovateľov netýka toho, čo sú povinné robiť v zmysle zákona, ale najmä toho, čo a ako robia pre občanov nad rámec zákonom prikazovaného, vysvetľuje Dráľová.
Magistrát mesta Košice ďalej uvádza, že je pod "intenzívnym tlakom záujmu obyvateľov, aktivistov a masmédií". "Chápeme ako prirodzené a správne, že krajské mesto a zároveň druhé najväčšie mesto na Slovensku, je pod tlakom verejnosti. Je tiež nutné dodať, že postup, ktorý sme v TIS volili pri hodnotení miery transparentnosti samospráv, bol pre všetky samosprávy jednotný, preto nie je pravdou, že by bol neobjektívny a že by vybraným samosprávam škodil," uvádza stanovisko.

Zhoršenie je len nepatrné

Košice v aktuálnom ročníku rebríčka získali v celkovom skóre iba o 1,5 percenta menej ako v roku 2014, čiže ide len o nepatrné zhoršenie. Pointou je, že sa našlo viacero miest, ktoré sa dokázali výraznejšie zlepšiť a Košice tak predbehli, píše Dráľová. Pokiaľ ide o podrobnosti košického skóre, celkovo sme u nich zhoršenie zaznamenali v polovici oblastí. V oblasti Prístup k informáciám Košice strácali body napríklad za to, že na internete nezverejňujú pracovný program primátora a odmietli ho sprístupniť aj podľa infozákona. Takisto správy z činnosti hlavného kontrolóra zverejňuje oproti minulosti magistrát len neaktuálne.

V oblasti Účasť verejnosti na rozhodovaní stratili body napríklad pri otázke, či sa môžu rokovaní komisií mestského zastupiteľstva a mestskej rady zúčastňovať občania. Pri týchto otázkach sme sprísnili metodiku, keďže sme za tieto otázky prideľovali body iba v prípade, ak sa na rokovaniach týchto orgánov môžu zúčastniť občania automaticky, bez toho, aby o tom museli hlasovaním rozhodovať

V oblasti Verejné obstarávanie zaznamenali Košice malú stratu pri otázke o priemernom počte súťažiacich, kde ich skóre nedosiahlo najvyššiu možnú úroveň nad šesť uchádzačov. Takisto na stránke stále nezverejňujú ani výsledky verejného obstarávania. Zhoršenie zaznamenali aj v oblasti Grantovej politiky, keď na stránke nezverejňujú rozhodnutia o subjektoch, ktoré podporili dotáciou z mestského rozpočtu. V oblasti Obecných spoločností sa strata prejavila aj pridaním novej otázky o politizácii mestských firiem, keď v predstavenstvách mestských obchodných spoločností sedia aj mestskí poslanci, čo v Transparency nepovažujeme za optimálne. Košický magistrát stále nezverejňuje ani životopisy manažérov mestských firiem, píše sa v stanovisku.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow