22. jún 2018. Paulína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Trinásty a štrnásty plat má byť nepovinný, podľa Danka pôjde o motivačný prvok zamestnávateľa

 22.8.2017 22.8.2017  

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) - Trináste a štrnáste platy oslobodené od daní a odvodov, ktoré presadzuje Slovenská národná strana (SNS), by mali zamestnávatelia vyplácať najviac v sume mesačnej hrubej mzdy zamestnanca.
Ako uvádza SNS v tlačovej správe, takto stanoveným stropom by sa zabránilo špekulatívnym vyplácaniam odmien bez určenej výšky.

Odporúčame:Slovensko podľa Fica plní podmienky na to, aby bolo súčasťou európskeho jadra

Odmena oslobodená od odvodov

"Ak zmena prejde, tak vždy 15. v mesiaci, v prípade trinásteho platu v decembri a štrnásteho platu v júni, si zamestnanec prilepší o vyšší čistý príjem," informovali národniari.
Vyplácanie trinástych a štrnástych platov pritom pre zamestnávateľov nemá byť povinné. "Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu nevyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca a navyše, zamestnanec tak dostane vyšší čistý príjem, keďže odmena bude oslobodená od odvodov," uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Podnikateľská obec novinku víta

Trináste a štrnáste platy budú podľa SNS motivačným nástrojom pre zamestnávateľa ako si udržať svojho kvalitného zamestnanca. Predstavitelia strany o tom debatovali na pracovných stretnutiach s podnikateľskou obcou, ktorú zastupovali Slovenský živnostenský zväz, Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Podnikateľská obec podľa SNS novinku v rámci systematizácie odmien privítala.
"Keďže sa krajine darí, je namieste uvažovať o tom, že trináste a štrnáste platy budú oslobodené od daní a odvodov,“ tvrdí Danko.

Zbieranie politických bodov

Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták, RÚZ nesúhlasí so zneužívaním pracovnej legislatívy na politické účely a na zbieranie politických bodov. Pri hodnotení zámeru SNS je zdržanlivý.
"Na to, aby sme sa k návrhu vedeli vyjadriť, musíme vidieť jeho paragrafové znenie," povedal. Zdôraznil, že zamestnávatelia potrebujú do sociálneho dialógu vniesť odbornosť, a nie politikárčenie a vytĺkanie politického kapitálu.
Viac k témam: 13. plat, 14. plat, Andrej Danko, platy, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Trinásty a štrnásty plat má byť nepovinný, podľa Danka pôjde o motivačný prvok zamestnávateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow