28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Trump chce spolupracovať s Ruskom a Čínou, žiada kooperáciu

SITA  14.1.2017 14.1.2017  

Donald Trump krátko po voľbách rozhneval čínske vedenie, keď telefonicky hovoril s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, čím porušil protokol i politické dohody.
WASHINGTON 14. januára (WebNoviny.sk) - Novozvolený prezident USA Donald Trump je ochotný spolupracovať s Ruskom a Čínou - za predpokladu, že budú tiež nápomocné.
V rozhovore pre denník Wall Street Journal Trump uviedol, že nemá v pláne okamžité zrušenie sankcií, ktoré USA uvalili na Rusko. V budúcnosti však tento krok nevylučuje. Stane sa tak v prípade, ak by Moskva Spojeným štátom pomohla v boji proti džihádistickému Islamského štátu, vysvetlil Trump.
"Načo zachovávať sankcie, keď sa nám spolu daria obdivuhodné veci," pýtal sa Trump, ktorý vyhlásil, že po svojej inaugurácii sa rád stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Odporúčame:

Nicole Kidmanová vyzvala Američanov na podporu Trumpa

Správa ŠtB: Trump si bol istý, že v roku 1996 vyhrá voľby

Trump vrátil Streepovej úder, je to preceňovaná herečka

Novozvolený prezident USA okrem toho vyhlásil, že svojím konaním neporušil žiadnu dohodu USA s Čínou. Avizoval tiež pripravenosť rokovať aj o politike jednej Číny.
Trump krátko po voľbách rozhneval čínske vedenie, keď telefonicky hovoril s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, čím porušil protokol i politické dohody.
Išlo o prvý takýto kontakt od konca 70. rokov. Čínske ministerstvo zahraničia proti telefonátu protestovalo a vyzvalo USA na pokračovanie v politike jednej Číny. Tú Washington praktizuje od roku 1979, keď USA prerušili oficiálne diplomatické vzťahy s Taiwanom. Biely dom vzápätí oznámil, že na doterajšom postoji USA sa Trumpovým telefonátom nič nemení.
Vzťahy medzi Čínou a USA sú momentálne zložité a situácia sa zrejme v dohľadnom čase nezmení. Kandidát na funkciu ministra zahraničných vecí v Trumpovej vláde, Rex Tillerson, totiž napr. v stredu vyhlásil, že USA by mali Číne vyslať jasný signál o neprípustnosti jej konania na sporných ostrovoch v Juhočínskom mori. Za protizákonnú označil aj výstavbu umelých ostrovov v oblasti a prirovnal ju k obsadeniu územia iného štátu.
Peking na Tillersonovu kritiku reagoval tvrdením, že Čína postupuje v súlade so zákonom a v rámci svojej územnej suverenity.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow