25. november 2020. Katarína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Trump hovoril s prezidentkou Taiwanu, znepokojuje to Čínu

SITA SITA SITA  3.12.2016 3.12.2016  

Odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu ubezpečila, že v politike 'ednej Číny', ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám.
PEKING 3. decembra (WebNoviny.sk) - Predstavitelia čínskej vlády nadviazali kontakt s Washingtonom, aby prediskutovali telefonát medzi novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom a taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Informovala o tom televízia CNN s tým, že Biely dom tieto kontakty zatiaľ nepotvrdil.
Trump na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že ho kontaktovala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, aby mu zablahoželala k víťazstvu vo voľbách prezidenta USA.
Krátko na to, ako sa na verejnosť dostali správy o tomto telefonáte, odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu ubezpečila, že v politike "jednej Číny", ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám.

Viaceré tlačové agentúry konštatovali, že Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen bol "veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný" krok, keďže Spojené štáty majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy. Televízia CNN vo svojom vysielaní konštatovala, že Trump telefonátom s Cchaj Jing-wen porušil diplomatický protokol.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I na seminári o zahraničnej politike vyjadril nádej, že vzťahy Pekingu so Spojenými štátmi Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen neovplyvní.
Telefonát "nemôže zmeniť už dosiahnuté postavenie Číny v medzinárodnom spoločenstve. Myslím, že to nezmení politiku jednej Číny, ktorú vláda USA podporovala mnoho rokov," spresnil Wang I. Dodal, že "politika jednej Číny je základom zdravého vývoja čínsko-amerických vzťahov."
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow