11. december 2018. Hilda. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Trump sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí, chcú ukončiť hrozné zabíjanie v Sýrii

 10.5.2017 10.5.2017  

WASHINGTON 10. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump hovoril na stretnutí s ruským ministrom zahraničným vecí Sergejom Lavrovom o viacerých témach vrátane snahy o ukončenie občianskej vojny v Sýrii a zlepšení americko-ruských vzťahov. S odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu o tom informovala agentúra AP.
Biely dom uviedol, že Trump dal Lavrovovi jasne najavo, že je potrebné, aby Rusko spoločne s Iránom "držalo na uzde" vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Schôdzku s Lavrovom opísal samotný Trump ako "veľmi, veľmi dobrú" a povedal, že obe strany sa dohodli na potrebe ukončenia "zabíjania - hrozného, hrozného zabíjania v Sýrii, a to tak skoro, ako to len bude možné".

Bavili sa aj o Ukrajine

Obaja lídri diskutovali aj o Ukrajine, pričom Trump v tejto súvislosti zdôraznil zodpovednosť Ruska za úplnú implementáciu mierovej dohody z Minska. Vyslovil tiež túžbu po zlepšení vzťahov USA s Ruskom. Americký prezident pritom len nedávno povedal, že vzťahy s Moskvou nie sú dobré práve v dôsledku jej podpory sýrskeho režimu.
V ruskej delegácii, ktorá dnes prišla do Bieleho domu, bol aj ruský veľvyslanec v USA Sergeja Kisľak. Ruská ambasáda následne na Twitteri zverejnila fotografiu, na ktorej si obaja muži podávajú ruky.
Lavrov sa dnes vo Washingtone predtým stretol aj so svojím americkým rezortným kolegom Rexom Tillersonom, s ktorým taktiež hovoril o Sýrii, pričom obaja vyslovili podporu mierovým rozhovorom pod záštitou OSN, zameraným na vyriešenie tamojšej krízy.

Sankcie budú platiť

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová po schôdzke uviedla, že obaja šéfovia diplomacií sa zhodli na tom, že práve tieto rozhovory sú "ústredným prvkom medzinárodného úsilia o dosiahnutie trvalého riešenia".
Tillerson podľa Nauertovej Lavrovovi tiež povedal, že sankcie, ktoré na Rusko uvalili USA kvôli Ukrajine, budú platiť, dokým Moskva nezmení svoj prístup.
Lavrov mal po dnešných stretnutiach s Trumpom aj Tillersonom brifíng na ruskom veľvyslanectve vo Washingtone. Prítomným novinárom povedal, že administratíva predošlého amerického prezidenta Baracka Obamu sa "zo všetkých síl" snažila podkopávať vzťahy USA s Ruskom, v dôsledku čoho teraz obe krajiny začínajú na nízkej úrovni. "Ako ruský tak aj americký ľud chcú žiť v spoločnej zhode," vyhlásil Lavrov.
Viac k témam: Donald Trump, Rex Tillerson, Rusko, Sergej Lavrov, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí, chcú ukončiť hrozné zabíjanie v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow