19. september 2019. Konštantín. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Turecký prokurátor žiada pre kurdského lídra 142 rokov basy

SITA  17.1.2017 17.1.2017  

Strana HDP tvrdí, že vznesenie obvinení voči jej lídrom súvisí s kritickým postojom strany k snahám prezidenta Erdogana o rozšírenie právomocí hlavy štátu.ISTANBUL 17. januára (WebNoviny.sk) - Turecký prokurátor požaduje pre lídra prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Selahattina Demirtaša 142 rokov väzenia. Demirtaš okrem iného čelí obvineniam zo šírenia teroristickej propagandy. Informovala o tom v utorok turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
Spolupredsedníčke HDP Figen Yüksekdagovej taktiež hrozí 83 rokov za mrežami. Obaja lídri sú vo väzbe spolu s ďalšími deviatimi poslancami HDP, ktorá je treťou najsilnejšou stranou v tureckom parlamente. Zatýkanie najvyšších predstaviteľov tejto prokurdskej strany začal v novembri minulého roka. Vláda taktiež odvolala z funkcií starostov za HDP na juhovýchode Turecka, ktorých nahradila svojimi vlastnými prívržencami.
Strana HDP tvrdí, že vznesenie obvinení voči jej lídrom súvisí s kritickým postojom strany k snahám prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o rozšírenie právomocí hlavy štátu. Od roku 2015, keď zlyhalo prímerie a opäť vzplanulo násilie medzi vládou a zakázanou Stranou kurdských pracujúcich (PKK), už v Turecku zadržali alebo zatkli viac ako 2700 členov strany HDP a jej sesterských organizácií.HDP popiera tvrdenia vlády, že je odnožou PKK, ktoré Turecko považuje za teroristickú organizáciu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow