17. október 2018. Hedviga. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Turecký súd poslal za skazený puč na doživotie dvoch vojakov

SITA  5.1.2017 5.1.2017  

Oboch mužov - explukovníka Murata Kočaka a exmajora Murata Yilmaza - podľa tureckých médií usvedčili z pokusu o zvrhnutie režimu s použitím násilia.ISTANBUL 5. januára (WebNoviny.sk) - Na doživotie odsúdil vo štvrtok súd vo východotureckom meste Erzurum dvoch bývalých tureckých vojakov s vyššími hodnosťami údajne prepojených s tzv. Fethullahovou teroristickou organizáciou (FETÖ). Ide o vôbec prvé rozsudky vynesené v súvislosti s júlovým potlačeným pokusom o štátny prevrat, uviedla agentúra Anadolu.
Oboch mužov - explukovníka Murata Kočaka a exmajora Murata Yilmaza - podľa tureckých médií usvedčili z pokusu o zvrhnutie režimu s použitím násilia. Bývalí vojaci všetky obvinenia popreli.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA a jeho prívržencov. Spojené štáty žiada o vydanie tohto klerika, ktorý účasť na puči popiera. Neúspešný prevrat, ku ktorému došlo v noci na 16. júla, si podľa vlády vyžiadal najmenej 246 životov a vyše 2200 zranených, pričom presný počet obetí na strane pučistov známy nie je.
Ankara po potlačenom puči v rámci razií voči údajným Gülenovým podporovateľom prepustila či dočasne zbavila funkcií tisícky štátnych úradníkov, vojakov, novinárov či sudcov a zadržala okolo 41.000 osôb, za čo si vyslúžila odsúdenie zo strany západných krajín.
Zásahy voči Gülenovým prívržencom pritom stále prebiehajú. Agentúra Anadolu dnes informovala, že prokurátori nariadili zatknutie 380 podnikateľov, z ktorých 110 sa pravdepodobne zdržiava v zahraničí. Polícia zároveň vykonala razie v ich domovoch a kanceláriách.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow