26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Turista sa pošmykol v Tatrách, dvestometrový pád neprežil

SITA SITA SITA  13.11.2016 13.11.2016  

V horách momentálne vládne veľmi nepriaznivé počasie, upozorňujú horskí záchranári.
POPRAD 13. novembra (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých Tatrách v sobotu zahynul turista, po pošmyknutí na skale pod sedlom Váhy padal približne 200 metrov do doliny. "Po páde zostal nehybne ležať na snehu. Bol pri vedomí, no utrpel vážne poranenia hlavy a jeho stav bol vážny," informovala Horská záchranná služba (HZS). Horskí záchranári ho našli vo vážnom stave, po transporte na Popradské pleso sa im ho už však nepodarilo zachrániť.
O pomoc pre svojho kamaráta požiadal v sobotu popoludní český turista. "Pre mimoriadne nepriaznivé počasie nebolo možne nasadenie leteckej techniky. Na miesto okamžite vyrazili záchranári z oblastného strediska HZS z Vysokých Tatier. O súčinnosť požiadali aj svojich kolegov z oblastného strediska HZS v Slovenskom raji. Turistom sa medzitým podarilo dostať kamaráta ku Chate pod Rysmi," informovali záchranári.
Odporúčame:

Zima prišla do Tatier skôr, turisti by sa mali pripraviť

Prvá skupina záchranárov postihnutému na chate poskytla prvú pomoc a následne ho pripravili na náročný pozemný transport. "Postihnutý bol vo vážnom stave na nosidlách Kong transportovaný na Popradské pleso, kde už čakala posádka rýchlej lekárskej pomoci. Žiaľ, turistu sa aj napriek maximálnemu úsiliu zúčastnených nepodarilo zachrániť," uviedla HZS.
V horách momentálne vládne veľmi nepriaznivé počasie, ktoré bude pretrvávať aj v priebehu dnešného dňa. V polohách od nadmorskej výšky 800 nad morom sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 115 až 130 kilometrov za hodinu. Vo vyšších polohách, teda nad 2 000 metrov nad morom, prevládajú zimné podmienky. V záveroch dolín sa nachádza miestami 50 centimetrov snehu. "Týmto vyzývame turistov, aby nepreceňovali svoje schopnosti a uvážlivo si vyberali ciele svojich túr s ohľadom na momentálne podmienky, ako aj sezónnu uzáveru turistických značených chodníkov, ktorá potrvá do 15.júna," varujú záchranári.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow