18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Učiteľky v škôlkach nemajú isté zvýšenie platov, tvrdí Ondek

SITA SITA SITA  30.11.2016 30.11.2016  

Predseda školských odborov zároveň uviedol, že zatiaľ nemá mandát na to, aby za školské odbory podpísal kolektívnu zmluvu.
BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) - Mestá a obce nemajú peniaze na to, aby garantovali zo svojich rozpočtov budúcoročné zvýšenie platov učiteľom, ktorí pracujú v materských školách, základných umeleckých školách či centrách voľného času a školských kluboch detí. Po rokovaní s ministrom školstva Petrom Plavčanom a výkonným podpredsedom Združenia miest a obcí Slovenska Jozefom Turčánym to na brífingu povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.
Predseda školských odborov zároveň uviedol, že zatiaľ nemá mandát na to, aby za školské odbory podpísal kolektívnu zmluvu. To by znamenalo, že školské odbory by nezaručovali sociálny zmier. Dávalo by im to priestor na ďalšie vyjednávanie a tiež zákonný priestor na protesty.
Odporúčame:

Platy učiteľov majú od septembra 2017 rásť o šesť percent

Plánujú pripraviť spoločné memorandum

Minister školstva Peter Plavčan uviedol, že budúcoročné šesťpercentné zvyšovanie platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov budú riešiť v dodatku ku kolektívnej zmluve. Predsedovi školských odborov sa však nepáči, že tento bod nemá byť súčasťou kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ale má byť iba súčasťou dodatku k tejto zmluve.
Plavčan uviedol, že k dodatku ku kolektívnej zmluve plánujú pripraviť aj spoločné memorandum so školskými odbormi a ďalšími partnermi na ďalšie štvorročné obdobie. V súvislosti so zvyšovaním platov povedal Plavčan, že ministerstvo má peniaze na to, aby cez prenesené kompetencie zabezpečilo zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve, ako aj zvyšovanie platov vysokoškolských učiteľov. S touto sumou, ktorá predstavuje približne 30 miliónov eur, sa pritom v programovom vyhlásení vlády pôvodne nepočítalo.

ZMOS je za zvýšenie platov pedagogických zamestnancov

ZMOS kolektívnu zmluvu podpíše tak, ako bolo dohodnuté na poslednom kole kolektívneho vyjednávania. ZMOS je podľa Turčányho za zvýšenie platov pedagogických zamestnancov, avšak zvýšenie platov nad rámec programového vyhlásenia vlády podmieňuje ďalším finančným krytím. Treba podľa neho hľadať techniku, ako tieto peniaze na zvýšenie platov pedagogických zamestnancov dostať do rozpočtov miest a obcí. Podľa prepočtov pritom ide o sumu sedem až osem miliónov eur. Mestá a obce cez originálne kompetencie financujú približne 18 000 pedagógov v materských školách, základných umeleckých školách či centrách voľného času.
Ministerstvo školstva sa s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v pondelok 28. novembra dohodlo na zvýšení platov pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov od 1. septembra 2017 o šesť percent.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow