22. september 2020. Móric. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ukrajina odoberá zo Slovenska skoro maximálne množstvá plynu

SITA  17.1.2017 17.1.2017  

V decembri sme dodali Ukrajincom denne od 41,5 milióna do takmer 43 miliónov metrov kubických plynu. Začiatkom nového roka to bolo zhruba 40 miliónov metrov kubických.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) - Ukrajina koncom vlaňajška ako aj začiatkom nového roka odoberala zo Slovenska prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany-Užhorod takmer maximálne množstvá plynu. Ako vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou Eustream, v decembri Slovensko spomínaným plynovodom dodalo Ukrajincom denne od 41,5 milióna do takmer 43 miliónov metrov kubických plynu.
Počas prvých dní nového roka sa objem dodaného plynu zo slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu mierne znížil na zhruba 40 miliónov metrov kubických. V utorok 17. januára si však už Ukrajinci objednali dovoz plynu na úrovni 41,4 milióna metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.
Pološtátny prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete, spoločnosť Eustream, sa rozhodol dočasne zvýšiť kapacitu plynovodu na výstupnom bode Budince. "Za účelom uspokojenia požiadaviek trhu poskytneme dodatočnú kapacitu v objeme 30 tisíc megawatthodín za deň (2,8 milióna metrov kubických - pozn. red.)," informovala spoločnosť Eustream s tým, že zvýšenú kapacitu bude ponúkať v prvom štvrťroku tohto roka.
Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow