27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ukrajinci sa postupne zbavujú sovietskych a ruských reliktov

SITA  27.12.2016 27.12.2016  

Ukrajinská vláda a parlament sa dôsledne usilujú o vymazanie reliktov sovietskeho alebo ruského pôvodu.KYJEV 27. decembra (WebNoviny.sk) - Celkove 1320 pamätníkov Vladimira Iľjiča Lenina, zakladateľa sovietskeho impéria, zvrhli v končiacom sa roku 2016 na Ukrajine. Pod novými názvami figuruje až 51.500 ulíc, ktoré pôvodne niesli mená pripomínajúce komunistickú minulosť postsovietskej republiky. V Kyjeve o tom informoval tamojší ústav pre národnú pamäť.
Ukrajinská vláda a parlament sa dôsledne usilujú o vymazanie reliktov sovietskeho alebo ruského pôvodu, aj keď je to v niektorých prípadoch vnímané dosť kontroverzne, tak napríklad pri premenovaní veľkomesta Dnepropetrovsk na Dnipro.
V hlavnom meste Ukrajiny zasa doterajší Moskovskij prospekt nesie meno veľmi sporne vnímaného nacionalistu Stepana Andrijovyča Banderu (1909-1959), ktorého na jednej strane mnohí vnímajú ako symbol odporu voči Sovietskemu zväzu, avšak na strane druhej iní ako osobnosť reprezentujúcu kolaboráciu s nacistami.
Bývalý ZSSR žiadal v roku 1953 o jeho vydanie, avšak neúspešne. O šesť rokov neskôr Bandera zomrel na následky otravy kyanidom, v západonemeckom exile ho zavraždil agent vtedajšej KGB.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow