30. november 2020. Ondrej/Andrej. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ulice po Castrovi nepomenujú, kult osobnosti si neželal

SITA SITA SITA  4.12.2016 4.12.2016  

Urna s popolom Fidela Castra príchodom do Santiaga de Cuba ukončila svoju štyri dni trvajúcu púť cez Kubu. SANTIAGO DE CUBA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Kubánsky prezident Raúl Castro v sobotu vyhlásil, že jeho vláda zakáže pomenovanie ulíc a iných verejných miest po jeho bratovi Fidelovi. Zosnulý vodca si totiž neželal, aby došlo k vzniku kultu osobnosti. Raúl Castro rečnil počas smútočného zhromaždenia v meste Santiago de Cuba, kam v sobotu dorazila urna s popolom Fidela Castra.
Kubánsky prezident uviedol, že parlament na najbližšom zasadnutí schváli zákon naplňujúci túžbu jeho brata. Fidel si podľa neho prial, aby sa po jeho smrti jeho "meno a podobizeň nikdy neobjavili v inštitúciách, uliciach, parkoch a na ďalších verejných miestach, aby sa nikdy vztyčovali busty, sochy a ďalšie formy pocty". Na smútočnom zhromaždení v Santiagu de Cuba sa zišli státisíce ľudí. Prítomní boli aj prezidenti Bolívie, Nikaraguy a Venezuely - Evo Morales, Daniel Ortega a Nicolás Maduro, taktiež bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a brazílska exprezidentka Dilma Rousseffová.
Urna s popolom Fidela Castra príchodom do Santiaga de Cuba ukončila svoju štyri dni trvajúcu púť cez Kubu. Uloženie urny sa uskutoční v nedeľu na tamojšom cintoríne sv. Ifigénie, čím sa zavŕši deväťdňový štátny smútok, ktorý vyhlásila kubánska vláda. Spopolnené pozostatky zosnulého vodcu vypravili 30. novembra spoločne s pohrebným sprievodom na vyše 800-kilometrovú cestu z ministerstva obrany v Havane. Uložené sú v malej cédrovej rakve, ktorú zdobí kubánska vlajka.
Urna s popolom putovala po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu. Fidel Castro zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow