29. november 2020. Vratko. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Union mlčí, nemocnice stále nedostali novú ponuku

SITA SITA SITA  5.12.2016 5.12.2016  

Poisťovni Union malo vypovedať do piatka zmluvu až 40 nemocníc. Nemocnice tak reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky.BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) doposiaľ nedostala novú ponuku od Union zdravotnej poisťovne (ZP). Na základe avíza niektorých členov ANS, že im v platbe od Union ZP za mesiac október boli stiahnuté príplatky za prvý polrok tohto roku, sa ANS obrátila na svojich členov s požiadavkou o informáciu, či u nich došlo k zníženiu objemov o sumu príplatkov za prvý polrok.
"Z doterajších odpovedí sedemnásť členov ANS potvrdilo zníženie objemu, u ôsmich členov ku zníženiu nedošlo. ANS bude požadovať vrátenie stiahnutých príplatkov," informovala v pondelok ANS. Zároveň zvažuje podanie aj na Najvyšší kontrolný úrad, a to aj vzhľadom na vyjadrenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, že Union ZP je v dostatočne dobrej finančnej kondícii na to, aby k sťahovaniu príplatkov nepristúpila.
Union ZP chce nájsť v rokovaniach s ANS kompromis. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP.
Zdravotná poisťovňa už začala z nemocníc sťahovať peniaze. "Úhrada príplatkov bola dohodnutá v štyroch splátkach, kde tú prvú sme zrealizovali," povedala členka predstavenstva. Od fakultných a univerzitných nemocníc Union nebude žiadať vrátenie príplatkov. "So všetkými štátnymi nemocnicami, okrem teda dvoch, sme sa dohodli na úsporných opatreniach. A úspory z týchto opatrení sú vyššie ako tie príplatky, ktoré by sme od nich pýtali," vysvetlila Májeková.
Podľa zverejnených informácií vypovedalo Unionu do piatka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej informovala asociácia, štyri nemocnice zmluvu nevypovedajú, 14 nemocníc vypovie zmluvu v blízkom čase a zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy. Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow