26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Union zdravotnej poisťovni chce vypovedať zmluvu 25 nemocníc

SITA SITA SITA  29.11.2016 29.11.2016  

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky.
BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) - Union zdravotnej poisťovni (ZP) chce vypovedať v stredu zmluvu 25 nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Informoval o tom na spoločnej tlačovej konferencii Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZSS) a ANS prezident asociácie Marian Petko.
Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. "Napriek rokovaniu, ktoré v utorok ráno bolo, sme sa so zdravotnou poisťovňou nedohodli na ničom," konštatoval prezident ANS.

Union opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania

Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva. Počas roka 2016 Union ZP opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania zdravotníctva v objeme 180 - 200 miliónov eur. Tieto prostriedky sú nevyhnutné na vykrytie zvýšenia platov zamestnancov v zdravotníctve podľa zákona. Do konca roka však rezort získa iba dodatočných 35 miliónov eur, ktoré budú prerozdelené cez navýšenie platieb za poistencov štátu.
Z tejto sumy získa Union ZP po prerozdelení a úhrade zákonných poplatkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) iba 2,4 milióna eur. Dofinancovanie zo strany štátu tak nebude stačiť na pokrytie príplatkov, ktoré Union ZP vyplácala nemocniciam na základe prísľubu ministerstva zdravotníctva o dodatočnom dofinancovaní systému. "Union ZP preto nemá inú možnosť ako uplatniť príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov," uviedla poisťovňa.
Union ZP na základe prísľubu ministerstva dofinancovať systém vyplácala nemocniciam zálohové príplatky na vykrytie zvýšených miezd pracovníkov v rezorte. Avizované dofinancovanie je však nedostatočné. "Táto suma, ktorú kompletne prerozdelíme medzi poskytovateľov, nepostačuje na vykrytie všetkých príplatkov poskytnutých nemocniciam od začiatku roka," vysvetlila Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP. "Preto nemáme inú možnosť ako aktivovať príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti späť nepokrytú časť príplatkov," dodala.

Postup zdravotnej poisťovne je podľa ANS nekorektný

Postup zdravotnej poisťovne považuje ANS za nekorektný. "Zdravotná poisťovňa Union bude musieť vysvetliť svojim poistencom, a my vôbec nie sme radi, že je to v takej situácii, prečo napríklad v Prešovskom a Košickom kraji, okrem Fakultnej nemocnice Prešov a Univerzitnej nemocnice Košice, jej poistencom nebude môcť byť poskytnutá lôžková zdravotná starostlivosť plánovaná, ale len neodkladná," poukázal Petko.
Zároveň ANS nepredpokladá, že nemocnice, ktoré v stredu dajú výpoveď, budú uzatvárať v budúcnosti zmluvu so spomínanou zdravotnou poisťovňou. Asociácia tiež dáva podnet na ÚDZS, aby prišiel a skontroloval, ako to vyzerá s financovaním zdravotnej poisťovne.
ANS informovala aj rezort zdravotníctva, ministra financií a predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo o situácii. Rozhodnutie zdravotnej poisťovne zvažuje ANS napadnúť aj na súde.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow