19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Urna s popolom Fidela Castra vyrazila na štvordňovú cestu

SITA SITA SITA  30.11.2016 30.11.2016  

Urna s popolom putuje po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia. HAVANA 30. novembra (WebNoviny.sk) - Urna s popolom nedávno zosnulého vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra vyrazila dnes z metropoly Havana na štvordňovú cestu, ktorá povedie cez 13 z 15 kubánskych provincií. Svoju púť skončí v meste Santiago de Cuba, kde bude uložená do zeme, informovala agentúra AP.
Spopolnené pozostatky 90-ročného lídra vypravili spoločne s pohrebným sprievodom na vyše 800-kilometrovú cestu z ministerstva obrany v Havane. Uložené sú v malej cédrovej rakve, ktorú zdobí kubánska vlajka. Na 3. decembra je v Santiagu de Cuba naplánované veľké smútočné zhromaždenie. Uloženie urny sa uskutoční o deň neskôr na tamojšom cintoríne sv. Ifigénie, čím sa zavŕši deväťdňový štátny smútok, ktorý vyhlásila kubánska vláda.
Urna s popolom putuje po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia. Fidel Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. Obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných.
Na oficiálnych smútočných obradoch na Námestí revolúcie v centre hlavného mesta sa v priebehu uplynulých dvoch dní zišli desaťtisíce Kubáncov, ktorí nechceli premeškať príležitosť vzdať svojmu bývalému lídrovi poslednú poctu. Vyvrcholením dvojdňových obradov bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov.
Odporúčame:

KĽDR vyhlásila po Castrovom úmrtí trojdňový štátny smútok

Svetoví politici reagujú na úmrtie Fidela Castra

Fico: Kuba nikoho neohrozovala, chcela len žiť vlastný život

Zomrel bývalý kubánsky prezident Fidel Castro (†90)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow