26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V Brazílii sa šíri nový vírus, počtom prípadov prekonal ziku

SITA SITA SITA  26.11.2016 26.11.2016  

Vírus chikungunya spôsobuje rovnomenné ochorenie, ktoré sa prejavuje horúčkami či bolesťami kĺbov, hlavy a svalov.RIO DE JANEIRO 26. novembra (WebNoviny.sk) - V Brazílii sa šíri ďalší vírus prenášaný komármi: počet prípadov horúčky zvanej chikungunya už prekonal aj vírus zika, ktorý vyvolával obavy najmä počas tohtoročných letných olympijských hier v Riu de Janeiro. Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na údaje brazílskeho ministerstva zdravotníctva.
Od začiatku roku 2016 zaznamenali v Brazílii už zhruba 251.000 prípadov vírusu chikungunya, čo je o približne 41.000 viac než osôb nakazených vírusom zika.
Vírus chikungunya spôsobuje rovnomenné ochorenie, ktoré sa prejavuje horúčkami či bolesťami kĺbov, hlavy a svalov. Od roku 2015 vzrástol počet prípadov tohto vírusu v Brazílii takmer desaťnásobne a predpokladá sa, že stúpajúci trend bude pokračovať aj na budúci rok.
Ochoreniu chikungunya podľahlo vlani v tejto juhoamerickej krajine šesť ľudí, tento rok už bolo potvrdených 138 obetí. Naproti tomu na vírus zika, ktorý môže spôsobiť vážne vývojové poruchy u nenarodených detí, zomreli v roku 2016 v Brazílii len traja ľudia.
Prvú epidémiu vírusu chikungunya zaznamenali v roku 1952 vo východoafrickej Tanzánii, odkiaľ zrejme pochádza aj jeho názov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň zrušila deväťmesačný mimoriadny stav vyvolaný vírusom zika, ktorý taktiež prenášajú komáre.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow