26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V Bruseli budú mať vianočný stromček z Horných Orešian

SITA SITA SITA  13.11.2016 13.11.2016  

Spomedzi desiatok stromov sa do finále dostali dva, prednosť dostala 22-metrov vysoká jedľa.HORNÉ OREŠANY 13. novembra (WebNoviny.sk) – Bruselské námestie Grand Place bude zdobiť vianočný stromček zo Slovenska. Pripomínať bude slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Jedľa vysoká 22 metrov bude pochádzať z Horných Orešian pri Trnave. Strom pre Brusel vybrali pracovníci podniku Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva. Jeho spílenie je naplánované v pondelok 14. novembra dopoludnia v časti Horných Orešian Majdánske.
V ponuke pre Brusel bolo pôvodne niekoľko desiatok stromov. Do finále sa podľa hovorcu Lesov SR Vlastimila Rezka dostali dva, jeden z katastra obce Malužiná a druhý z Horných Orešian. Prednosť dostala statná jedľa, ktorá rastie v malokarpatských lesoch neďaleko pôvodnej lesnej železničky a letného sídla grófa Pálfyho.
Svojím vzrastom ohrozuje statiku budovy, ale aj bezpečnosť ľudí. Terajší majitelia pozemku sa rozhodli stromu zbaviť. Lesy SR zabezpečia žeriav, spílenie stromu, zabalenie na priemer 3,2 metra a nakládku na náves.
Obec Horné Orešany v tejto súvislosti upozorňuje, že v pondelok od 7:00 do 12:00 bude cesta do časti Majdánske uzatvorená.
Agentúru SITA informovali Michal Feik z ministerstva pôdohospodárstva a Vlastimil Rezek z Lesov SR.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow