18. október 2018. Lukáš. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V prípade Brexitu rozhodne britský najvyšší súd už čoskoro

SITA  18.1.2017 18.1.2017  

Británia plánuje tvrdým brexitom opustiť inštitúcie Európskej únie a prevziať kontrolu nad svojimi hranicami a migráciou.LONDÝN 18. januára (WebNoviny.sk) - Britský najvyšší súd v utorok 24. januára rozhodne, či premiérka Theresa Mayová môže začať proces brexitu aj bez súhlasu britského parlamentu. Termín vynesenia verdiktu v stredu oznámil samotný najvyšší súd. Mayová chce do konca marca aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím spustí proces odchodu Británie z EÚ a dvojročnú lehotu na vyrokovanie jeho podmienok so zvyšnými členskými štátmi.
Avšak súd nižšej inštancie v Londýne vlani v novembri rozhodol, že by bolo nezákonné, ak by premiérka aktivovala článok 50 bez konzultácie s britským parlamentom. Vláda sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala na najvyšší súd, ktorý vynesie rozsudok v tejto záležitosti 24. januára o 10.30 SEČ.

Informácia o konkrétnom termíne vynesenia verdiktu prišla iba deň po tom, ako Mayová oznámila, že Spojené kráľovstvo odíde z jednotného trhu EÚ. Malo by teda ísť o tzv. tvrdý brexit, pri ktorom Británia opustí únijné inštitúcie a prevezme späť kontrolu nad svojimi hranicami a migráciou. Mayová tiež prisľúbila, že britský parlament dostane možnosť hlasovať o konečnej dohode s EÚ. 1 20 tz rsc

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow