22. február 2020. Etela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V Taliansku si trúfajú vytvoriť vládu nacionalistická strana Liga aj Hnutie piatich hviezd

 5.3.2018 5.3.2018  

RÍM 5. marca (WebNoviny.sk) - Až dva talianske politické subjekty v pondelok zhruba v rovnakom čase deklarovali, že si trúfajú vytvoriť vládu, pričom oba tvrdia, že majú právo viesť rokovania o zostavení vlády ako prvé.
Technicky vzaté majú pravdu obe - ako najsilnejší subjekt vzišlo z nedeľňajších parlamentných volieb Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom stredopravá koalícia a predovšetkým nacionalistická strana Liga. Tá v rámci tejto koalície dosiahla najlepší výsledok a predstihla v nej aj stranu Forza Italia talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho.

Odporúčame:Taliani si volia parlament, favoritom je populistické Hnutie piatich hviezd

To, že jeho strana je oprávnená viesť rokovania o zložení budúcej vlády, vyhlásil v pondelok najprv Matteo Salvini, predseda Ligy, protiimigrantskej strany, ktorá bola predtým známa ako Liga severu. Krátko nato však to isté povedal o svojej strane aj volebný líder Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio.
Komplikované rozhodnutie, koho poveriť rokovaniami o zostavení novej vlády, tak teraz stojí pred talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom.
Stredopravá koalícia, ktorú okrem Ligy a Forza Italia tvoria ešte nacionalistická strana Bratia Talianska a menšie liberálne zoskupenie My s Talianskom, získala v nedeľňajších voľbách približne 37 percent hlasov v oboch komorách talianskeho parlamentu. Hnutie piatich hviezd, ktoré kandidovalo samostatne, získalo približne 32 percent a stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje Demokratická strana súčasného premiéra Paola Gentiloniho, získala vyše 23 percent hlasov.
Viac k témam: TalianskoZdroj: Webnoviny.sk - V Taliansku si trúfajú vytvoriť vládu nacionalistická strana Liga aj Hnutie piatich hviezd © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow