21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

V Turecku zadržali dvoch Čechov pôsobiacich v kurdských YPG

SITA SITA SITA  17.11.2016 17.11.2016  

Obaja zadržaní Česi vypovedali, že prekonali výcvik v radoch nemeckých špeciálnych síl a vo francúzskej Cudzineckej légii.ANKARA/PRAHA 17. novembra (WebNoviny.sk) - Dvoch českých občanov zadržali turecké bezpečnostné sily na juhu krajiny pri nezákonnom pokuse prekročiť hranice zo Sýrie do Turecka. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz, ktorý sa odvolával na článok v tureckých novinách Daily Sabah.
Muž a žena mali podľa tohto článku pôsobiť v radoch sýrskych kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré Turecko označuje za teroristickú skupinu, pričom Spojené štáty ich podporujú. Podľa citovaných novín boli obaja Česi zadržaní pri vôbec prvej operácii tureckých bezpečnostných síl proti zahraničným bojovníkom YPG. Turecké úrady ich obviňujú z nelegálneho vstupu do krajiny a z podpory kurdských milícií.
Daily Sabah napísal, že mužom je Miroslav Farkaš známy pod bojovým menom Serxwebun Botan. Údajne mal pôsobiť ako ostreľovač. Zadržanú ženou je vraj Markéta Všelichová - známa pod bojovým menom Zelane Botan. Údajne má na starosti logistiku a zdravotné služby a tiež koordinuje príchod nových "dobrovoľníkov - teroristov" z Európy do Sýrie. Oboch Čechov označuje za teroristov.
Podľa denníka obaja zadržaní vypovedali, že prekonali výcvik v radoch nemeckých špeciálnych síl a vo francúzskej Cudzineckej légii. Novinky.cz ďalej uvádzajú, že Všelichová v českých médiách opakovane otvorene hovorila o svojich návštevách sýrskeho Kurdistanu, ako aj o tom, ako pomáha sýrskym Kurdom z YPG. Tie boli dlho hlavnou silou bojujúcou proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS) na severovýchode Sýrie; YPG podporujú Spojené štáty.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow