19. september 2020. Konštantín. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Vedci objavili v Mósule zvyšky paláca asýrskeho kráľa Asarhaddona

 12.3.2017 12.3.2017  

MÓSUL 12. marca (WebNoviny.sk) - Irackí archeológovia sa domnievajú, že tunely vyhĺbené militantami z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) pod zničenou svätyňou v meste Mósul odkryli pozostatky paláca starovekého asýrskeho kráľa Asarhaddona, ktorý vládol v tejto oblasti približne pred 2700 rokmi.

Odporúčame:Väznica pri Mósule ukrývala masový hrob so stovkami tiel

Ďžihádisti vyhodili danú svätyňu - hrobku biblického Jonáša - do povetria v roku 2014, po tom, ako sa zmocnili mesta. Do svahu kopca pod svätyňou začali kopať tunely, čo viedlo k danému objavu. Hlboko v tuneloch boli odhalené staroveké nápisy, ako aj kresby okrídlených býkov a levov, tvrdia vedci.
Predpokladá sa, že militanti chodby nehĺbili so zámerom nájsť artefakty, ktoré by mohli ulúpiť. IS bol vytlačený z východnej časti Mósulu irackými vládnymi silami v januári, avšak boje o západný sektor mesta stále pokračujú. Asarhaddon vládol v Novoasýrskej ríši v siedmom storočí pred Kristom.
Viac k témam: bitka o Mósul, Islamský štát, MósulZdroj: Webnoviny.sk - Vedci objavili v Mósule zvyšky paláca asýrskeho kráľa Asarhaddona © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow