27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Veľká Británia bude mať na brexit necelých 18 mesiacov

SITA SITA SITA  6.12.2016 6.12.2016  

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier povedal, že dohoda o podmienkach brexitu sa pravdepodobne bude musieť pripraviť do októbra 2018, aby zostal čas na schvaľovanie v parlamentoch.BRUSEL 6. decembra (SITA, AP) - Británia bude mať po začatí rokovaní o brexite menej ako 18 mesiacov, aby dohodla svoj odchod z Európskej únie, a nebude mať možnosť vyberať si iba to, čo sa jej páči. Vyhlásil to v utorok hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier.
Prvýkrát tak načrtol svoj prístup k rokovaniam. Barnier uviedol, že formálne procedúry, napríklad schvaľovanie v parlamentoch členských krajín EÚ, zredukujú dvojročné obdobie, s ktorým Británia ráta pre vyjednávania o podmienkach svojho odchodu. "Čas bude krátky," konštatoval Barnier v Bruseli.
Odporúčame:

Briti riešia historickú kauzu. Kto má právo spustiť Brexit?

Britská premiérka Theresa Mayová sa vyjadrila, že chce do konca marca budúceho roka aktivovať článok 50 Zmluvy o Európskej únii, čím sa začnú dva roky trvajúce rokovania o odchode krajiny z únie. Barnier však upozornil, že fakticky čas na vyjednávania bude kratší. Dohoda sa podľa jeho slov pravdepodobne bude musieť pripraviť do októbra 2018. Barnier dodal, že Británia si nemôže "vyberať čerešničky", čiže to, čo sa jej v EÚ páči. Poznamenal, že jednotný trh a jeho štyri slobody, vrátane slobody pohybu, sú "nedeliteľné".
Britský minister financií Philip Hammond, ktorý prišiel na pravidelné stretnutie ministrov financií EÚ, zdôraznil, že chce minimalizovať ekonomické ťažkosti vyplývajúce z brexitu. Konštatoval, že otvorené sú všetky možnosti vrátane možnosti, že jeho krajina by mohla naďalej platiť do rozpočtu EÚ výmenou za prístup na jednotný trh.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow