27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Verejnosť sa so Zdenou Gruberovou rozlúči v pondelok v SND

SITA  29.1.2017 29.1.2017  

Významnú slovenskú herečku, ktorá skonala vo veku 83 rokov 18. januára, pripomenie špeciálny program verejnoprávnej televízie.BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) - Priatelia, kolegovia i verejnosť sa s dlhoročnou členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) Zdenou Gruberovou rozlúčia v pondelok 30. januára o 11:00 v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Ako agentúru SITA informovalo SND, vzdať hold zosnulej herečke môže každý.
Hlavný vchod historickej budovy SND otvoria pre kondolujúcich o 10:30. Vo foyer bude na zápis vystavená kondolenčná kniha, ktorá bude k dispozícii aj po skončení poslednej rozlúčky v divadle. Tí, čo prinesú na počesť Zdeny Gruberovej kvety, môžu ich položiť na javisko k truhle. Oficiálna rozlúčka vedenia SND a kolegov herečky sa začne o 11:00.
Jej majstrovstvo pripomenú ukážky z televíznej a divadelnej tvorby. Popoludní Zdenu Gruberovu pochovajú na súkromnom obrade v Bratislave. Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave.
Odporúčame:

Zomrela významná herečka Zdena Gruberová

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si majstrovstvo zosnulej herečky pripomenie v deň jej pohrebu mimoriadnymi zmenami programu. Ako agentúru SITA informoval PR manažér RTVS Juraj Kadáš, televízna Jednotka prinesie v priamom prenose zo SND o 11:00 poslednú rozlúčku so Zdenou Gruberovou.
Z archívu večer o 22:50 ponúkne talkšou Milana Kňažka Takí sme boli venovanú herečke. Zdena Gruberová si do nej sama vybrala spoločníkov, kolegov hercov Zdenu Studenkovú, Emila Horvátha a Maroša Kramára. Na Dvojke si 12:40 diváci môžu pozrieť televízny film na tému hľadania večnej lásky a mladosti Básnik a žena a po ňom, o 13:30 televízny medailón Zdeny Gruberovej Zaostrené na herečku.
Zdena Gruberová (24. novembra 1933, Šenkvice, okr. Pezinok - 18. januára 2017, Bratislava) sa najskôr rozhodla študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium.
Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského Armádneho divadla (dnešné Slovenské komorné divadlo) do SND a keď mala dvadsaťdva rokov stvárnila Júliu - azda jej najobľúbenejšiu postavu. Na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické, dramatické aj komické.
"V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy," pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej v nekrológu tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow