19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Vianočné tradície

SITA SITA SITA  5.12.2016 5.12.2016  

Pomaly prichádza jeden z najkrajších dní roka – Štedrý večer. Ako Slováci trávia tento deň? Kedy zdobíme stromčeky? Uctievame ešte v dobe virtuálnej komunikácie nejaké tradície?
Telefonický prieskum realizovala spoločnosť eCall Slovakia na reprezentatívnej vzorke 1.200 respondentov.
Z prieskumu vyplynulo, že až 45% Slovákov zdobí vianočný stromček deň pred Štedrým večerom. Aj keď iba 2%, ale predsa sa našli aj takí, ktorí vianočný stromček nezdobia z rôznych dôvodov.
Pôst na Štedrý deň dodržiava až 74% opýtaných. Samozrejme nasledovala otázka, či sa respondenti zúčastňujú aj na polnočnej svätej omši. Najviac respondentov – 68% sa polnočnej omši zúčastňuje na východe Slovenska.
Zaujímavé výsledky spoločnosť eCall Slovakia zaznamenala pri otázke, aké vianočné tradície dodržiavajú respondenti. Prekvapivo, až neuveriteľných 42% Slovákov nedodržiava žiadne špeciálne tradície. Z tých, ktorí tradície predsa len dodržiavajú, sa najčastejšie opakovali odpovede ako prekrojenie jabĺčka pre zdravie rodiny, ukladanie šupín z kapra, prípadne peňazí pod obrus pre dostatok peňazí počas ďalšieho roka, maľovanie medového kríža na čelo pre pokoru a dobrotu, či hádzanie orechov do kúta pre hojnosť v dome.
No a čím hostíme seba a svojich najbližších? Hovorí sa Iný kraj, iný mrav. Na štedrovečerných stoloch si najčastejšie doprajeme kapustnicu, prípadne šošovicovú polievku. Samozrejmosťou je zemiakový šalát a ryba, najčastejšie kapor. Nezabúdame ani na tradičné oblátky s medom a cesnakom, či vychýrené bobáľky s makom.
Nie je veľkým prekvapením, že v dnešnej digitálnej dobe posiela viac ako polovica z nás vianočné priania svojim blízkym a priateľom práve cez sms alebo mailom. Krásny zvyk sa traduje na východe Slovenska, kde až 26% opýtaných si nájde čas na osobné popriatie šťastných a veselých sviatkov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow