16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Video: Francúzi si uctili obete vlaňajších krvavých útokov

SITA SITA SITA  13.11.2016 13.11.2016  

K vlaňajším útokom vo francúzskej metropole sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát. PARÍŽ 13. novembra (WebNoviny.sk) - Rok po sérii koordinovaných teroristických útokov v Paríži, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a stovky ďalších zranených, vzdalo v nedeľu Francúzsko týmto obetiam poctu. Píše o tom agentúra DPA.
Predpoludním odhalil francúzsky prezident Francois Hollande pamätnú tabuľu na národnom štadióne Stade de France na severoparížskom predmestí Saint-Denis, kde sa 13. novembra 2015 odpálili traja samovražední útočníci. Na tabuli je meno okoloidúceho, ktorý bol zabitý pri jednom z výbuchov. V priebehu nedele odhalili podobné pamätné dosky ešte na ďalších piatich miestach, kde sa vlani v ten deň uskutočnili útoky.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Pietne akcie v Paríži sú veľmi neokázalé

Pietne podujatia pokračovali aj pred radnicou 11. obvodu vypustením desiatok farebných balónikov - mali symbolizovať rozdielnosť 130 obetí spojených rovnakým osudom. V súlade so želaním pozostalých sú pietne akcie v Paríži veľmi neokázalé a majú rovnaký priebeh: na každom zo šiestich dejísk tragédie bola odhalená pamätná tabuľa s menami obetí, nasledovala minúta ticha, položenie kvetov a čítanie mien zavraždených na tomto mieste.
Pietnych aktov sa zúčastnil prezident Francois Hollande a parížska primátorka Anne Hidalgová. Žiaden z nich však nevystúpil s prejavom. Obaja sa však pristavovali pri ľuďoch, ktorí si prišli uctiť pamiatku obetí.Jednoduchý scenár spomienkových podujatí obhajovali združenia na pomoc obetiam a pozostalým želaním, aby "ktokoľvek mohol prísť vzdať hold mŕtvym i živým, aby sme boli všetci spolu," uviedla pre časopis Le Point Caroline Langladová, predsedníčka združenia Life for Paris.
Odporúčame:

Sting otvoril parížsky klub Bataclan, kde došlo k útoku

K útokom sa prihlásil Islamský štát

Podvečer sa ešte v katedrále Notre-Dame uskutoční výročná spomienková omša, ktorú bude celebrovať parížsky arcibiskup, kardinál André Vingt-Trois. Posledným dejiskom pietnych podujatí je vodný kanál Saint-Martin, ktorý sa nachádza v 10. a 11. obvode - v blízkosti terás barov, kaviarní a reštaurácií, kde pred rokom zaútočili komandá džihádistov. Na hladinu kanálu po zotmení vypustia plávajúce lampióny ako "symbol nádeje a života".
Viaceré združenia vyzvali obyvateľov Francúzska, aby si pamiatku obetí parížskych útokov uctili dnes večer zapálenou sviečkou v okne svojich domovov.
K vlaňajším útokom vo francúzskej metropole sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Útoky odôvodnila ako odvetu za politiku Francúzska na Blízkom východe a jeho vojenskú angažovanosť v Iraku a Sýrii, ako aj za urážky proroka Mohameda. Terčom teroristických útokov bol národný štadión na predmestí Saint-Denis, reštaurácie a bary Carillon, Petit Cambodge, Bonne Biere, Comptoir Voltaire a Belle Equipe a hudobná sieň Bataclan, ktorú v sobotu večer svojím koncertom znovuotvoril britský spevák Sting.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow