18. január 2019. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Video: Japonsko si pripomína výročie veľkého nešťastia, pred šiestimi rokmi otriasli svetom správy o Fukušime

 11.3.2017 11.3.2017  

TOKIO 11. marca (WebNoviny.sk) - Japonsko si pripomína šieste výročie veľmi silného zemetrasenia, ktoré postihlo severovýchodnú časť krajiny, vyvolalo cunami vo výške desiatok metrov a spôsobilo najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska. Zahynulo alebo stále je nezvestných približne 19.000 ľudí.
Pamiatku obetí ničivého zemetrasenia si v Japonsku uctili minútou ticha, ktorá sa začala o 14.46 h miestneho času (06.46 h SEČ), teda presne v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie.

Zemetrasenie cítili aj v Tokiu

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a vlny cunami napáchali obrovské materiálne škody a spôsobili najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe.
Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra. To sa nachádzalo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.

Cunami dosiahlo výšku 38,9 metra

Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla autá, nákladné vozidlá, najmenej 18.000 domov bolo zničených a ďalších viac ako 130.000 poškodených.
Japonské úrady 12. marca 2011 oznámili, že úroveň radiácie v reaktore atómovej elektrárne Fukušima I narástla na tisícnásobok normálu. Agentúra pre jadrovú bezpečnosť tiež priznala, že istá časť radiácie unikla. Úrady varovali pred možným únikom radiácie a evakuovali z oblasti hneď prvý deň po zemetrasení 20.000 obyvateľov.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow