26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

VšZP potrebuje dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur

SITA  19.12.2016 19.12.2016  

Úspornými opatreniami by mala zdravotná poisťovňa ušetriť zhruba 115 miliónov eur. Podľa generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslava Kočana bude však nevyhnutné aj dofinancovanie.
BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) ozdravný plán 16. decembra. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan. Vypracovanie ozdravného plánu nariadil ÚDZS v rámci správneho konania voči poisťovni. Dôvodom je účtovná strata, ktorú VšZP vykazuje od júla tohto roka.
Ku koncu tohto roka odhaduje zdravotná poisťovňa účtovnú stratu vo výške 225 až 250 miliónov eur. Opatrenia v rámci ozdravného plánu majú podľa Kočana eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia VšZP. "Keď sa nám podarí realizovať tento ozdravný plán, tak v budúcom roku očakávame, že sa nám podarí ušetriť zhruba 115 miliónov eur na nákladoch," priblížil generálny riaditeľ.
Kočan však upozornil, že aj po prijatých a implementovaných opatreniach z ozdravného plánu bude zdravotná poisťovňa hospodáriť so stratou okolo 180 miliónov eur. "Budeme potrebovať dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. O forme dofinancovania ešte vedieme intenzívne rokovania s ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom financií," dodal. Dofinancovanie odhaduje VšZP vo výške 150 miliónov eur.

Pod odhadovanú stratu sa podpísali viaceré faktory

Pod odhadovanú účtovnú stratu, ktorej presná výška bude známa až po ročnej účtovnej závierke, sa podpísali viaceré faktory - historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť od roku 2015, rozšírenie skupín prijímateľov doplatkov za lieky, zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, či nárast cien výkonov z dôvodu zrušenia poplatkov v zdravotníctve.
Súčasťou ozdravného plánu VšZP sú úsporné opatrenia v jednotlivých oblastiach činnosti zdravotnej poisťovne, ktoré bude realizovať od 1. januára budúceho roka do 31. decembra 2017. Opatrenia sa týkajú oblasti zdravotného poistenia, nákupu zdravotnej starostlivosti a podporných činností súvisiacich so samotnou prevádzkou poisťovne. Ozdravný plán obsahuje aj opatrenia, s ktorými VšZP počíta v dlhšom časovom horizonte 2018 až 2019.
Cieľom úsporných opatrení je podľa Kočana zníženie tempa rastu nákladov na hlavnú a prevádzkovú činnosť. V oblasti zdravotného poistenia sa VšZP v rámci úsporných opatrení sústredí na stabilizovanie nárastu objemu pohľadávok po splatnosti a zníženie stavu nedoplatkov odpredajom pohľadávok. V oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti plánuje VšZP v roku 2017 znížiť nárast nákladov na poskytnutú zdravotnú starostlivosť oproti roku 2016 o tri percentá. Úsporné opatrenia sa dotknú výkonov, liekov, laboratórnych a diagnostických vyšetrení, špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM), zdravotníckych pomôcok i revíznej činnosti.

Zmeny sa dotknú aj laboratórnych a diagnostických vyšetrení

V rámci výkonov VšZP navrhuje napríklad zastavenie zvyšovania objemov, odzmluvnenie neefektívnych zariadení, či zníženie nákladov na dopravu. V oblasti liekov plán počíta s rozšírením centrálneho nákupu liekov, stabilizáciou nákladov na lieky i revíziou schvaľovania liekov na výnimku.
Zmeny sa dotknú aj laboratórnych a diagnostických vyšetrení, kde VšZP zníži cenu bodu aj zmluvný objem. Ozdravný plán zahŕňa aj zníženie cien ŠZM a referencovanie zdravotníckych pomôcok. Významnou oblasťou navrhovaných úsporných opatrení je efektívnejšia revízna činnosť vo všetkých oblastiach nákupu zdravotnej starostlivosti a nastavenie nových kontrol v rámci projektu spätnej revízie.
Pri podporných činnostiach VšZP počíta v budúcom roku so znížením tempa rastu prevádzkových nákladov oproti roku 2016. Zdravotná poisťovňa tak bude šetriť na vlastnej prevádzke, IT službách, prenájme objektu generálneho riaditeľstva, poštových poplatkoch. Ozdravný plán, ktorý zdravotná poisťovňa predložila ÚDZS definuje aj opatrenia, ktoré môžu byť zdrojom úspor v dlhšom časovom horizonte rokov. Ide o zavedenie systému platieb za diagnózu (DRG), e-preskripciu, optimalizáciu lôžkovej zdravotnej starostlivosti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow