19. marec 2019. Jozef. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Výber diaľničných poplatkov od zahraničných vodičov môže byť efektívnejší, Škripek ukázal návrh

 20.2.2018 20.2.2018  

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek navrhol opatrenia, ktoré by mali umožniť efektívnejší výber poplatkov za mýto a diaľničné známky v členských štátoch Európskej únie aj od zahraničných vodičov pri dôslednom zachovaní ochrany ich osobných údajov.
Stanoviskom k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o nezaplatenom cestnom mýte v únii sa v utorok zaoberal výbor europarlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.

Lepší výber diaľničných poplatkov

Spravodajcom uvedeného dokumentu je práve Škripek (Európski konzervatívci a ľudovci), ktorý kandidoval za OĽaNO. "Som presvedčený, že moje pozmeňujúce návrhy dopomôžu k lepšiemu vyberaniu diaľničných poplatkov aj od zahraničných vodičov," povedal Škripek pred zasadnutím spomínaného výboru. Cieľom ďalších pozmeňujúcich návrhov je podľa neho aj ochrana osobných údajov vodičov.

Odporúčame:Zbabrané Počiatkove diaľničné známky nás okrádajú o nezaplatené pokuty, tvrdí KDH

"Navrhujem, aby boli vykonané opatrenia, ktoré sú plne v súlade s Obecným nariadením o ochrane osobných údajov (GDPR). Osobné údaje budú posielané z rôznych členských štátov a musí byť absolútne jasné, že tieto dáta môžu byť použité v obmedzenom čase a len na jediný účel, ktorým je zachytenie neplatičov diaľničných a mýtnych poplatkov," uviedol Škripek. Poukázal pritom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady z 12. júla 2002 o spracovávaní osobných údajov a ochrane súkromia v sektore elektronických komunikácií.

Chýbajúce informácie pre vodičov

Poslanec Národnej rady SR a tieňový minister OĽaNO pre dopravu a výstavbu Ján Marosz upozornil, že pre neefektívny výber a nemožnosť vymáhania pokút od motoristov z iných štátov Slovensko prichádza takmer o 80 mil. eur ročne. "Tieto prostriedky by veľmi pomohli pri obnove cestnej infraštruktúry, ktorá devalvuje aj pod vplyvom tisícok aj zahraničných motorových vozidiel," uviedol poslanec.
Za problém súčasného výberu poplatkov za používanie diaľnic a rýchlostných ciest v SR označil aj nedostatočnú informovanosť zahraničných motoristov. Chýbajú podľa neho jasné a zrozumiteľné informácie o povinnosti zakúpenia elektronických diaľničných známok pri vstupe na územie Slovenska. "Odporúčam ministrovi dopravy Arpádovi Érsekovi, aby na všetkých hraničných priechodoch inštaloval dobre viditeľné informačné tabule v anglickom jazyku, ktoré by upozornili na povinnosť a možnosti zakúpenia jednotlivých druhov elektronických diaľničných známok," dodal Marosz s tým, že bez jasnej informácie o tejto povinnosti majú zahraniční šoféri zmätok. Zároveň vyzval ministra dopravy, aby sa tomuto problému venoval, a aby aj zahraniční vodiči boli za priestupok pokutovaní.
Viac k témam: Branislav Škripek, diaľničná známka, Európsky parlament, Ján Marosz, mýtoZdroj: Webnoviny.sk - Výber diaľničných poplatkov od zahraničných vodičov môže byť efektívnejší, Škripek ukázal návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow