29. október 2020. Klára. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Vypočítajte si, aký vianočný príspevok vám vyplatia

SITA SITA SITA  28.11.2016 28.11.2016  

Na vianočný príspevok bude mať v tomto roku nárok viac penzistov ako vlani.BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) - Sociálna poisťovňa (SP) začína v tomto týždni vyplácať vianočné príspevky. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Poisťovňa by mala vyplatiť takmer 1,17 mil. príspevkov v celkovej sume 76,6 mil. eur. "Vianočný príspevok bude vyplatený rovnakým spôsobom ako dôchodok vo výplatnom termíne dôchodku v decembri 2016," uviedol hovorca poisťovne.
Odporúčame:

Vek odchodu do dôchodku opäť stúpne. Platí pre vás výnimka?

Približne dve tretiny vianočných príspevkov poukáže SP na účty dôchodcov v banke, ostatné príspevky vyplatí prostredníctvom pošty alebo domova dôchodcov. Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom vo výške 12,74 eura aj v tomto roku dosahuje 100 eur a budú mať na ňu nárok penzisti, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Maximálna suma vianočného príspevku bez zohľadnenia 12,74-eurového príplatku predstavuje 87,26 eura.

KALKULAČKA PRE VÝPOČET VIANOČNÉHO PRÍSPEVKU

Od najvyššej možnej sumy vianočného príspevku sa odpočítava 18 % rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom. "Konkrétnu výšku vianočného príspevku si dôchodca môže vypočítať pomocou Kalkulačky pre výpočet vianočného príspevku, ktorá je prístupná na webovej stránke Sociálnej poisťovne," uviedol Višváder.
Na vianočný príspevok bude mať v tomto roku nárok viac penzistov ako vlani. Môže za to rast priemernej mzdy na Slovensku. Výška dôchodku totiž nesmie presiahnuť 60 % vlaňajšej priemernej mzdy na Slovensku. Kým v minulom roku táto hranica bola na úrovni 514,80 eura, v tomto roku vďaka rastu priemernej mzdy stúpa na 529,80 eura.
Vianočnú štátnu dávku vypláca Sociálna poisťovňa časti poberateľov predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov. Vianočné príspevky pre penzistov zaviedla prvá vláda Roberta Fica. Prvýkrát ich dôchodcovia s nízkou penziou dostali v decembri 2006.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow