26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Walesa kolaboroval s komunistami, ukázala analýza jeho písma

SITA  31.1.2017 31.1.2017  

Lech Walesa, niekdajší vodca hnutia Solidarita, ktoré prispelo k pádu komunizmu v Poľsku, dosiaľ označoval podobné tvrdenia za 'lži'. BRATISLAVA/VARŠAVA 31. januára (WebNoviny.sk) - Nedávno objavené tajné dokumenty potvrdili, že bývalý poľský prezident a odborársky predák Lech Walesa kolaboroval s komunistickými orgánmi. Oznámil to v utorok tamojší Ústav národnej pamäti (IPN).
Walesa, niekdajší vodca hnutia Solidarita, ktoré prispelo k pádu komunizmu v Poľsku, dosiaľ označoval podobné tvrdenia za "lži", uvádza webový portál Poľského rozhlasu (PR). IPN však predstavil analýzu odborníkov z oblasti grafológie, ktorí zhrnuli, že dokumenty podpísané kolaborátorom s krycím menom Bolek sa zhodujú s písmom Walesu.
Spisy nájdené v dome komunistického exministra vnútra Czeslawa Kiszczaka po jeho smrti v roku 2015 údajne obsahovali 183-stranový osobný spis a 576-stranový pracovný spis tajného spolupracovníka s krycím menom Bolek. Walesa v minulosti pripustil, že "spravil chybu", avšak poprel, že by kedykoľvek pôsobil ako platený tajný agent spolupracujúci s totalitným režimom.
Podľa skorších publikácií niekoľkých historikov Walesa ukončil spoluprácu s komunistickými tajnými službami niekoľko rokov pred historickým štrajkom v gdanských lodeniciach v auguste 1980 a vznikom odborového hnutia Solidarita.
V rokoch 1990-1995 Walesa slúžil ako poľský prezident. V roku 1983 mu udelili Nobelovu cenu mieru.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow