17. január 2019. Nataša. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Z belgickej výrobne hnojív unikli chemikálie, evakuovali dve dediny

 1.4.2017 1.4.2017  

BRUSEL 1. apríla (WebNoviny.sk) - Oblak jedovatého plynu pochádzajúci z úniku chemikálie v spoločnosti vyrábajúcej hnojivá prinútil obyvateľov dvoch belgických obcí stráviť noc na sobotu v núdzovom prístreší. Príčina úniku kyseliny dusičnej v závode na hnojivá vo flámskom meste Gistel, vzdialenom asi 20 kilometrov od mesta Bruggy, zostáva nejasná, informovali belgické orgány.
Vyparovanie uniknutej chemikálie viedlo ku vzniku oranžovožltého oblaku toxického plynu a úrady sa preventívne rozhodli evakuovať dediny Zevekote a Sint-Pietersk-Kapelle. Ich obyvateľov pustili domov až predpoludním po inšpekcii dotknutej oblasti.
Kyselina dusičná je silná žieravina, poškodzuje pokožku a sliznicu a jej výpary sú vysoko nebezpečné, vdýchnutie vzduchu znečisteného výparmi z nej môže viesť k bronchitíde a pneumónii.
Belgické úrady nepovedali, aké množstvo kyseliny dusičnej uniklo z nádrže o objeme 25.000 litrov. Podľa tlačovej agentúry DPA sa v nej v čase úniku nachádzalo údajne okolo 60 litrov kyseliny.
Viac k témam: Belgicko, evakuáciaZdroj: Webnoviny.sk - Z belgickej výrobne hnojív unikli chemikálie, evakuovali dve dediny © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow