28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Západ chce prímerím v Aleppe uchrániť teroristov, tvrdí Asad

SITA SITA SITA  14.12.2016 14.12.2016  

Ozbrojené zrážky v Aleppe sa v stredu obnovili napriek prímeriu, ktorého súčasťou bola aj dohoda o odsune civilistov a povstalcov z mesta. DAMASK 14. decembra (WebNoviny.sk) - Sýrsky prezident Bašár Asad v stredu obvinil Západ, že sa prímerie v severosýrskom Aleppe usiluje dosiahnuť preto, aby uchránil "teroristov". Asad to vyhlásil v rozhovore pre spravodajskú televíziu Russia Today.
Asadovo vyjadrenie prišlo v čase, keď vládne jednotky dobyli takmer celé Aleppo vrátane častí na východe mesta, ktoré donedávna kontrolovali protivládni povstalci. Sýrsky prezident v rozhovore pre ruskú televíziu vyhlásil, že cieľom prímeria je zastaviť postup vládnych síl, podporiť teroristov a uchrániť ich.
Odporúčame:

Sýrska armáda odrazila útok IS na letisko pri Palmýre

Ozbrojené zrážky pokračujú

Povstalci sa momentálne - spolu s tisícami civilistov - ocitli na malej ploche, kde sú vystavení ostreľovaniu a náletom vládnych síl. Ozbrojené zrážky v Aleppe sa v stredu obnovili napriek prímeriu, ktorého súčasťou bola aj dohoda o odsune civilistov a povstalcov z mesta.
Asad sa podľa agentúry RIA Novosti v televíznom rozhovore vyjadril aj k prekvapujúcemu obsadeniu antického púštneho mesta Palmýra jednotkami Islamského štátu (IS). Podľa jeho názoru táto operácia džihádistov mala za cieľ odpútať pozornosť od ofenzívy sýrskych vládnych síl v Aleppe, zastaviť ju a dosiahnuť, aby sa vládne jednotky presunuli do Palmýry. "Nič také nebude," vyhlásil Asad.

Američanov obvinil z nečinnosti

Vyslovil i predpoklad, že džihádisti, ktorí Palmýru obsadili, sa tam mohli dostať nielen z irackého Mósulu, ale aj zo sýrskych miest Rakka a Dajr az-Zaur. Podľa Asada sa na útoku na Palmýru zúčastnilo aj mnoho islamistov s kvalitatívne úplne novými zbraňami, čo podľa neho môže svedčiť o tých, ktorí ich podporujú.
Asad hovoril aj na nečinnosti amerických ozbrojených síl, ktoré podľa neho mohli "zastaviť teroristov postupujúcich na Palmýru". Sýrsky prezident v rozhovore vyhlásil, že väčšina útočiacich džihádistov "prišla z Rakky a Dajr az-Zauru, a to buď s priamou podporou Američanov, alebo - v lepšom prípade - s ich vedomím". "Američania tak privreli oči a umožnili Turecku, Kataru a Saudskej Arábii, aby ukončili misiu, ktorá je podporou a sponzorovaním IS," tvrdil v rozhovore Asad.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow