26. október 2020. Demeter. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Zbor voliteľov potvrdil Trumpa ako amerického prezidenta

SITA  20.12.2016 20.12.2016  

Členovia Zboru voliteľov sa zaväzujú hlasovať za toho kandidáta, ktorý v ich štáte vyhral v hlasovaní voličov.WASHINGTON 20. decembra (WebNoviny.sk) – Zbor voliteľov v pondelok definitívne potvrdil Donalda Trumpa ako nového prezidenta Spojených štátov. Trump získal potrebnú väčšinu 270 z 538 voliteľov, takže sa stane v poradí 45. americkým prezidentom. Stanovenú hranicu pomohli Trumpovi prekonať volitelia zo štátu Texas. Nový prezident bude inaugurovaný 20. januára.
Voľby prezidenta sa konali pred vyše mesiacom, 8. novembra. Hoci väčšina voličov hlasovala za demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú, víťazom volieb sa stal jej republikánsky súper Donald Trump. Hlasy voličov sa totiž podľa amerického volebného systému v každom štáte pretavujú do hlasov voliteľov a tých získal viac Trump.

Voliteľov je 538 a väčšinou ide o členov strán. Počet voliteľov v každom štáte vychádza z počtu obyvateľov. Volitelia vždy hlasujú až niekoľko týždňov po samotných prezidentských voľbách.
Členovia Zboru voliteľov sa zaväzujú hlasovať za toho kandidáta, ktorý v ich štáte vyhral v hlasovaní voličov. V minulosti sa ale niekoľkokrát stalo, že hlasovali inak. Američania, ktorí nemajú radi Donalda Trumpa, až do dnešného dňa dúfali, že zaň napokon nebude hlasovať dostatočný počet voliteľov, čo by teoreticky mohlo zvrátiť výsledok hlasovania voličov. Politológovia však takúto možnosť považovali za nepravdepodobnú.
Členovia Zboru voliteľov boli preto "zavalení" množstvom emailov, listov a telefonátov, ktoré ich vyzývali, aby dnes nehlasovali za Trumpa. Hlasy voliteľov oficiálne spočíta 6. januára Kongres.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow