18. január 2019. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Zdravé stromy a štedrá úroda?

SITA  31.1.2017 31.1.2017  

Nezabudnite na prerez !
Záhradkári (a nielen oni) už netrpezlivo čakajú na jar, avšak ešte pred jej definitívnym príchodom je nutné vyriešiť jednu neodkladnú záležitosť: prerez stromov, ktorý je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie rastlín a kvalitu neskoršej úrody.
Na čo je to dobré?
Bez prerezu by vetvami zaťaženému stromu chýbal dostatok svetla, ktoré je tak dôležité pre kvitnutie pukov a následnú úrodu. Staršie stromy vďaka prerezu omladnú, získajú tvar a zároveň sa odstránia zárodky chorôb. Energia uschovaná počas zimy sa po prereze koncentruje do menšieho množstva pukov, čo zvyšuje kvalitu úrody.
Kedy je najlepšie začať?
Pri prerezávaní je dôležitý nielen spôsob, ale aj správne načasovanie. Začať by sa malo práve po skončení najväčších mrazov. Odporúča sa počkať až do konca februára alebo do marca v závislosti od počasia. Začať by sme mali najprv s tými odrodami, ktoré sú voči mrazom najodolnejšie. Rozhodne by v čase prerezu nemala teplota klesnúť pod -8 °C, aby čerstvé rezné rany nezamrzli. Rezy v tomto období nazývame zimné a ukončujú sa v období rašenia pukov.
Čo je potrebné vedieť?
Prerez stromov je niekedy taká malá veda. Existuje hneď niekoľko druhov rezov v závislosti od veku stromov. V prípade mladých stromov od 2 do 5 rokov po výsadbe prevádzame tzv. výchovný rez. Ten skracuje hlavný výhon a prírastky hlavných a postranných vetví. Ide nám o zabezpečenie správneho pomeru medzi koreňovou a nadzemnou sústavou. Udržiavací rez je určený pre zrelé stromy, ktoré sú vo fáze plnej plodnosti. Odstránime ním nevhodné výhonky a vetvy, čím podporíme úrodu a fyziologickú vyrovnanosť ovocného stromu. Omladzovací rez je vhodný pre staré a zanedbané stromy, ktoré už prestali plodiť a potrebujú povzbudiť. Orezávame poškodené, prehustené vetvy, aby sme vrátili stromom vitalitu a predĺžili ich životnosť.
Ako na to?
Ešte predtým ako sa pustíme do práce, mali by sme si uvedomiť, že vetvy, ktoré nesú ovocie, sú spravidla šikmé a práve preto si na prerez vyberáme vetvy rastúce smerom nahor. Tieto zostrihneme v mieste rozvetvenia, hneď za vetvovým krúžkom. To isté urobíme aj s výhonkami, ktoré sa krížia a rastú smerom nadol. Ďalej sa zbavíme chorých a poškodených vetví. Dôležité je, aby rezné rany väčšie ako 3 cm boli ošetrené špeciálnym stromovým balzamom. Inak hrozí napadnutie chorobami. Na prerez by sme si mali vyberať iba naozaj ostré nástroje. Na malé výhonky stačia klasické jednoručné nožnice, na silnejšie vetvy budeme potrebovať záhradnú pílku alebo nožnice s predĺženou rukoväťou, ktoré nám umožnia strihanie aj v inak nedostupných výškach. "Dôležité je taktiež dbať na to, aby rezné nástroje boli vždy čisté. V opačnom prípade by sa do stromu ľahko zaniesla infekcia," radí produktový špecialista spoločnosti Gardena.

Pozornosť venujte aj trávnatému kobercu

Ešte jeden tip! Okrem stromov nesmieme pred príchodom jari zabúdať ani na starostlivosť o trávnik. Pokiaľ definitívne neprestane mrznúť, tak by sme nemali po trávniku zbytočne šliapať. Akonáhle teploty vystúpia nad nulu, vyčistíme trávnik od lístia, vetvičiek a suchých zostatkov trávy a pripravíme ich k vertikutácii. Tá slúži k prevzdušneniu silnej vrstvy machu, buriny a zostatkov posekanej trávy, ktorá zostala po zimnou období a zabraňuje prieniku vzduchu a vody do pôdy. "Pokiaľ trávnik dostatočne neprevzdušníme, hrozí jeho udusenie. Najjednoduchšie a najúčinnejšie skultivujeme pôdu pomocou elektrického vertikutátora. Ušetríme si tak veľa ťažkej práce a trávniku tým skutočne prospejeme," radí Drobný.
Pripravte záhradu na sezónu s novými produktami spoločnosti Gardena!

Novinka! Gardena záhradné nožnice

Novinkou v starostlivosti o kríky sú tieto kovadlinkové záhradné nožnice z rady Gardena Comfort. Vďaka hornému nožu s nepriliehavým povlakom sa skvelo hodia na strihanie starších drevnatých vetví a výhonkov. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná s mäkkými prvkami pre väčšie pohodlie. Praktický jednoručný uzáver umožňuje ich bezpečné skladovanie. Na nožnice je poskytovaná záruka 25 rokov.
Odporúčaná maloobchodná cena Gardena záhradné nožnice A/M je 22,99 € s DPH.

Teleskopické nožnice na vetvy Comfort 650BT

Teleskopické nožnice na vetvy pre väčší dosah a čistý strih

Teleskopické nožnice na vetvy Gardena sa dajú predĺžiť až o 25 cm, a tak umožňujú pohodlnú prácu i na väčšiu vzdialenosť. Dlhá páka a ľahký materiál nevyžadujú na prestrih veľkú silu. Špeciálny tvar čepele drží rezaný materiál v optimálnom uhle pre ľahký a čistý rez a je pri tom šetrný k stromom a kríkom. Nový tlmiaci systém je ohľaduplný k zápästiu. Na nožnice je poskytovaná záruka po dobu 25 rokov.
Odporúčaná maloobchodná cena Gardena teleskopických nožníc na vetvy Comfort 650 BT je 49,99 € s DPH.

Gardena CS záhradná pílka 300PP zohnutá

Optimálny uhol rezu, dokonca aj na najvyšších miestach v korune stromov

Gardena combisystem záhradná pílka zohnutá ponúka hneď niekoľko spôsobov využitia: v prípade ľahko dostupných vetví je ju možné použiť ako "normálnu" ručnú pílu, pre vetvy vo výškach až do 5 metrov je možné pripojiť teleskopickú násadu z rady Gardena combisystem, vďaka ktorej obstriháte aj vetvy v korune stromov. Píla sa pohodlne drží v ruke vďaka ergonomickej rukoväti s pohodlnými mäkkými plastovými dielmi. Pílový list s tvrdým pochrómovaním je odolný voči hrdzi a má dlhú trvanlivosť. Rukoväť je na konci tvarovaná tak, aby z nej ruka pri práci neskĺzavala. Na pílku je poskytovaná záruka na dobu 25 rokov.
Odporúčaná maloobchodná cena Gardena CS záhradnej pílky 300PP zahnutej je 29,99 €.

Gardena záhradné rukavice

Pre všetky druhy záhradných prác

Praktické záhradné rukavice Gardena ochránia ruky pri rôznych prácach – taktiež pri prestrihávaní stromov – majú totiž výborne spracované končeky prstov. Rukavice sú vyrobené z kvalitného materiálu – priedušná a vodeodolná bavlnená tkanina zaručuje ochranu proti potu. Pri záhradkárčení je dôležitá manipulácia a pohodlné nosenie. Preto majú Gardena rukavice optimálny tvar a špeciálny dizajn. Sú dostupné v rôznych veľkostiach od XS do L.
Odporúčaná maloobchodná cena Gardena záhradných rukavíc je 4,99 € vrátane DPH.

Elektrický vertikutátor EVC 1000

Intenzívna starostlivosť o trávnik – účinná práca s dlhodobým efektom

Elektrický vertikutátor Gardena efektívne odstraňuje mach, trávnatú plsť a burinu čím zásadne zvyšuje schopnosť trávniku prijímať vzduch, vodu a živiny. Ostré nože sú vyrobené zo špeciálne kalenej a pozinkovanej nerezovej ocele. Hĺbka ich prienikov do zeme sa dá ľahko nastaviť praktickou ovládacou páčkou. Pre prevoz z miesta na miesto je k dispozícii transportná poloha, počas ktorej sú nože zatiahnuté. Vďaka výkonnému motoru PowerPlus je možné trávnik bez veľkej námahy prevzdušniť, pretože vertikutátor sa pohybuje takmer sám a je potrebné ho iba riadiť.
Odporúčaná predajná cena Gardena elektrického vertikutátora EVC je 169,00 € vrátane DPH.
O spoločnosti Gardena:
Od roku 1961, kedy bola Gardena založená v nemeckom meste Ulm, je firma synonymom pre inovácie a inteligentné riešenia záhradných systémov. Gardena vždy predstavovala ukážkové koncepty, ktoré obohatili trh a boli výsledkom technického pokroku. Právom je práve preto z hľadiska medzinárodnej konkurencie jednou z najsilnejších značiek v záhradnom sektore. Spoločným menovateľom všetkých výrobkov Gardena je vysoká kvalita, nezameniteľný dizajn a snaha vyhovieť požiadavkám užívateľov smerujúcim k väčšiemu pohodliu a užívaniu si na záhrade. Od roku 2017 je Gardena súčasťou Husqvarna Group. Ďalšie informácie nájdete na webových stránkach www.gardena.sk.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow