19. január 2021. Drahomíra. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Aktívne si sporia dve tretiny Slovákov, patríte medzi nich?

SITA SITA  12.6.2017 12.6.2017  

Dve tretiny Slovákov si aktívne sporia. Rezervu v podobe troch priemerných hrubých platov, teda približne 2 tis. eur, si udržuje 26 % obyvateľov. Drvivá väčšina respondentov, teda 90 %, uviedla, že si čiastku, ktorú majú k dispozícii, sami našetrili.

Odporúčame:Životné minimum od júla po štyroch rokoch stúpne

Takmer tri štvrtiny ľudí si najčastejšie sporia z preventívnych dôvodov, aby si do budúcna vytvorili finančnú rezervu a mali pocit istoty. Vyplynulo to z prieskumu mBank, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra MNS Market Research.

Kombinácia bežného a sporiaceho účtu

Aj keď štyri pätiny obyvateľov Slovenska má aspoň časť svojich úspor uložených v banke, nevedia ich zhodnotiť. Väčšina populácie využíva kombináciu bežného a sporiaceho účtu (62 %) alebo termínovaného vkladu (20 %). Investičné fondy využíva len 16 % klientov.
Za najväčšiu bariéru v súvislosti s investovaním považujú podľa výsledkov prieskumu mBank komplikované a neprehľadné podmienky. Druhou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako sa ich investícia vyvíja a nízka možnosť do nej zasahovať.

Pár alebo desiatky eur mesačne

Z analýzy Poštovej banky na vzorke takmer 70 tisíc klientov vyplýva, že vyše polovica Slovákov za posledný rok na úspory nesiahla a ďalšia pätina ich iba zväčšovala.
Drvivá väčšina z klientov si sporí pár eur alebo pár desiatok eur mesačne. Z analýzy ďalej vyplýva, že 69 % vkladov na sporiace účty a neviazané vklady je do sto eur.
Druhá najčastejšia výška vkladu je od tisíc do 5 tis. eur. Takých vkladov bolo za posledný rok 8 %.
Viac k témam: banky, Poštová banka, prieskum, sporenie

Zdroj: Webnoviny.sk - Aktívne si sporia dve tretiny Slovákov, patríte medzi nich? © SITA Všetky práva vyhradené.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow