13. august 2020. Ľubomír. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Každý tretí 32-ročný Slovák má podľa Sberbank úver

NextFuture NextFuture NextFuture  13.8.2013 13.8.2013  

Každý tretí 32-ročný Slovák má úver v banke, či už spotrebný alebo na bývanie.

Jeho výška je v priemere vyše 46-tisíc eur. Zistila to Sberbank Slovensko analýzou na celom portfóliu svojich aktívnych klientov.
"Práve v období odchodu od rodičov alebo zakladania rodiny ešte mladí ľudia nemajú dostatok úspor, aby financovali svoje potreby z vlastných zdrojov. Je preto veľmi prirodzené, že práve vtedy najčastejšie siahajú po úveroch z banky," uviedol vedúci oddelenia Customer Value Management Sberbank Slovensko Filip Vítek.
So zvyšujúcim sa vekom klesá aj podiel klientov s úverom na danej vekovej skupine. Medzi 47-ročnými klientmi je tých, ktorí majú úver, už 15 %. Jeho priemerná výška je menej ako 30 tis. eur. "Z údajov vyplýva, že väčšine ľudí sa podarí splatiť záväzky banke ešte pred päťdesiatkou. Medzi 55-ročnými ľuďmi má úver už len jeden z desiatich," doplnil Vítek.
Slováci sa čoraz viac zaujímajú o parametre úverov a porovnávajú ich medzi bankami, aby si čo najviac znížili náklady. "S novými možnosťami refinancovania či konsolidovania úverov za výhodnejších podmienok sa ochota zaúverovať sa bude zvyšovať. V najbližších rokoch môžeme očakávať aj zvyšujúci sa pomer poskytnutých úverov klientom nad 50 rokov," povedala riaditeľka odboru vývoja produktov Sberbank Slovensko Michaela Trenčáková.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow